ENG
УКР

Оподаткування українців після виїзду за кордон

Як користуватися гайдом?

Крок 1. Натисніть на банер країни, де ви проживаєте.

Крок 2. З’ясуйте, податковим резидентом якої країни ви є. Для цього скористайтеся пунктом 1.1 гайду. Якщо ви вже знаєте відповідь на це питання, переходьте до наступного кроку.

Крок 3. Перегляньте пункти 1.2 – 1.4 гайду та з’ясуєте, які обов’язки, пов’язані зі сплатою податків, можуть виникати у вас в Україні і за кордоном (реєстрація в іноземних податкових органах, відкриття банківського рахунку, подання податкової декларації).

Крок 4. У розділі 2 гайду оберіть вид доходу, який ви отримуєте, та з’ясуйте податкові наслідки для себе.

 

У більшості розділів гайду податкові наслідки описані окремо для податкових резидентів України чи іноземної країни, тож обирайте актуальний для вас пункт залежно від країни вашого податкового резидентства.

Як для податкового резидента України, так і для податкового резидента іншої країни податкові наслідки можуть виникати одночасно в обох країнах. Наслідки, які можуть виникати в Україні, описані в правій колонці (позначена прапором України), а наслідки в іноземній країні – в лівій колонці (позначена прапором відповідної країни).

Усі калькуляції та висновки актуальні на дату публікації гайду (квітень 2023). При цьому хочемо наголосити, що ситуація кожної люди є індивідуальною, тому ми не можемо нести відповідальність у разі прийняття вами конкретних рішень на підставі інформації, викладеної в гайді.

Ці гайди не можуть розглядатися як професійна консультація або замінити юридичний аналіз конкретної ситуації юристом.

 
Poland
1. Податкове резидентство і податкові обов’язки в Україні та Польщі
1.1. Податкове резидентство

Податкове резидентство – це статус, визначений на основі рівня зв’язків особи з певною країною, який визначає, в якій країні загальносвітовий дохід особи із всіх джерел підлягає оподаткуванню (якщо країна податкового резидентства не оподатковує лише місцеві доходи). Фізична особа може бути податковим резидентом лише однієї країни. Якщо особа визнається податковим резидентом у двох або більше країнах, її статус податкового резидента має визначатися на основі конвенції про уникнення подвійного оподаткування (за наявності).

Для податкових резидентів Польщі дохід із усіх джерел (у тому числі закордонних) оподатковується в Польщі. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження з Польщі. Так само для податкових резидентів України дохід із усіх джерел (у тому числі закордонних) оподатковується в Україні. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій із джерелом походження з України.

Відповідно до законодавства Польщі, фізична особа буде визнаватися резидентом Польщі в разі, якщо виконується принаймні одна з двох наступних умов:
- особа має центр життєвих інтересів (особистих та/або економічних) у Польщі; або
- особа проживає в Польщі більше 183 днів протягом року.

Більшість українців були податковими резидентами України до того, як переїхали до Польщі через війну. Таким чином, якщо виконується будь-який із зазначених вище локальних польських критеріїв, податкове резидентство українців має визначатися на основі Конвенції між Україною та Польщею про уникнення подвійного оподаткування (Конвенція). Відповідно до Конвенції, для визначення країни податкового резидентства застосовуються наступні критерії (почергово; кожен наступний критерій застосовується, якщо неможливо визначити податкове резидентство на підставі попереднього критерію): (1) країна, в якій наявне постійне житло (житло, придатне для постійного проживання незалежно від того, як довго особа перебуває в цьому постійному житлі); (2) якщо постійне житло є в обох країнах, тоді країна наявності центру життєвих інтересів (місце проживання сім’ї, місцезнаходження бізнесу, робота тощо); (3) якщо центр життєвих інтересів не може бути ідентифікований або постійне житло відсутнє, тоді країна звичайного місця проживання (залежить від регулярності та тривалості перебування особи); і (4) якщо особа постійно проживає в обох державах / не проживає в жодній державі, тоді застосовується критерій країни громадянства.

В своєму листі до BRDO від 6 липня 2022 року Міністерство фінансів Польщі зазначило, що Польща не заперечує, що українці можуть зберігати центр життєвих інтересів в Україні під час проживання в Польщі. Однак цей лист не встановлює жодного спеціального підходу, і кожну ситуацію слід оцінювати в кожному окремому випадку з урахуванням усіх релевантних обставин.

Польща запровадила спеціальний режим оподаткування для українців, відповідно до якого українці можуть письмово подати запит на перенесення центру життєвих інтересів до Польщі. Після підтвердження польськими податковими органами, такі українці стають польськими податковими резидентами в 2022 році і повинні сплачувати податки на доходи як податкові резиденти Польщі в 2022 році. Зазначений податковий режим доступний для українців, які в’їхали до Польщі з 24 лютого 2022 року та діє до 31 грудня 2022 року.

Гуманітарна допомога та пожертви, отримані для протидії наслідкам бойових дій в Україні в період з лютого по грудень 2022 року, звільнені від оподаткування в Польщі. Така допомога, надана у 2022-2023 роках за рахунок бюджетних коштів Польщі українцям, які отримали тимчасовий захист в Польщі, також звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) в Україні.

Якщо фізична особа стає податковим резидентом Польщі, він/вона вважається податковим резидентом Польщі, починаючи з моменту, коли виконуються критерії резидентства, а не протягом усього року, в якому задовольняються такі критерії.

1.2. Реєстрація в податкових органах Польщі

Українці повинні сплачувати податки у Польщі лише у випадках, якщо вони: (1) є податковими резидентами Польщі або (2) отримують дохід, який підлягає оподаткуванню в Польщі, за винятком випадків, коли такий податок утримується польським платником доходу (податковим агентом). Особи, які стають податковими резидентами в Польщі та будуть здійснювати там підприємницьку діяльність, повинні зареєструватися в податкових органах і отримати NIP (індивідуальний податковий номер). Якщо особа не є підприємцем, отримувати NIP не потрібно. Однак для сплати податків фізичні особи (не підприємці) мають отримати номер PESEL (Універсальна електронна система реєстрації населення). PESEL можна отримати шляхом реєстрації в органах місцевого самоврядування. Якщо українці звернулися за тимчасовим захистом у Польщі, то їм автоматично надається PESEL після схвалення заявки та видачі посвідки на проживання в Польщі. Окрема реєстрація для видачі PESEL не потрібна.

1.3. Подання податкової декларації та сплата податків
1.3.1. Для податкових резидентів України
Польща

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Польщі потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Польщі. Якщо такий податок утримується польським платником доходу, то фізична особа має лише подати податкову декларацію без сплати податку. Подати декларацію та сплатити податок необхідно до 30 квітня року, наступного за звітним.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, та якщо податок не був утриманий податковим агентом при виплаті такого доходу. Декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, а податки сплачуються до 1 серпня цього ж року.

Спеціальні строки для подання декларацій і сплати податків передбачені для фізичних осіб-підприємців.

Податки сплачуються на відповідні бюджетні рахунки.

1.3.2. Для податкових резидентів Польщі
Польща

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Польщі потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Польщі.

Подати декларацію та сплатити податок необхідно до 30 квітня року, наступного за звітним. Якщо фізична особа отримує дохід у вигляді заробітної плати, то її податкові зобов’язання визначаються як ставка ПДФО, застосована до валового доходу, за вирахуванням щомісячних податкових платежів, сплачених працівником (якщо працевлаштований українським роботодавцем) / роботодавцем (якщо працевлаштований польським роботодавцем).

Як опція, є можливість заповнення декларації податковими органами Польщі на основі даних, наданих фізичною особою.

Податок повинен бути перерахований на спеціальний податковий рахунок фізичної особи. Цей рахунок можна створити онлайн за допомогою PESEL або NIP.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, крім випадків, коли податок утримується платником доходу (податковим агентом). Строки подання декларації та сплати податку такі ж, як і для податкових резидентів України. Однак у більшості випадків податки за нерезидентів України утримуються податковими агентами або сплачуються нерезидентами особисто до / при укладенні окремих угод (якщо здійснюється продаж майна) без необхідності подання особою податкової декларації.

1.3.3. Штрафи
Польща

Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації, а також несплата податків тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 0,1 до 20 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої в році, в якому вчинено порушення (приблизно від 65 євро до 13 096 євро).

За грубі порушення застосовується штраф у розмірі до 720 мінімальних денних ставок (приблизно до 6,15 мільйонів євро), залежно від несплаченої суми та періоду несплати.

Україна

Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації фізичною особою може призвести до накладення штрафу в розмірі від 340 до 1020 грн (приблизно від 9 євро до 29 євро за офіційним обмінним курсом). Неправильне визначення суми податків (зборів) може призвести до накладення штрафу в розмірі 10% / 25% / 50% суми податку (збору), якщо податковий орган виявить порушення та самостійно нарахує податки (збори). За несвоєчасну сплату податків (зборів) може бути накладено штраф у розмірі 5%-50% від суми податку (збору) плюс щоденна пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки, встановленої Національним банком України.

До окремих платників податку можуть бути застосовані інші розміри штрафних санкцій.

1.4. Банківський рахунок
Польща

На практиці особа зобов’язана відкрити банківський рахунок у польському банку для отримання зарплати від польського роботодавця. Водночас, відкриття місцевого банківського рахунку з метою перерахування податку на податковий рахунок фізичної особи не є необхідним, оскільки такий переказ можливо здійснити з рахунків іноземних банків.

Польські податкові органи можуть отримати доступ до інформації про рух коштів на рахунку, відкритому в польському банку, лише в межах офіційного розслідування податкових правопорушень польськими органами (кримінальне чи інше).

Україна

Для отримання заробітної плати від українського роботодавця фізичні особи повинні мати банківський рахунок в українському банку.

ФОП зазвичай мають право відкривати банківські рахунки за кордоном, але для платників єдиного податку важливо, щоб такий рахунок відкривався як спеціальний рахунок для ФОП, а не як приватний рахунок фізичної особи. В останньому випадку існує ризик оподаткування доходу від господарської діяльності не єдиним податком, а ПДФО (за базовою ставкою 18%) та військовим збором (1,5%).

2. Оподаткування доходів в Україні та Польщі
2.1. Оподаткування заробітної плати від українського роботодавця під час дистанційної роботи з Польщі
2.1.1. Для податкових резидентів України
Польща

Відповідно до Конвенції така заробітна плата не підлягає оподаткуванню в Польщі за умови, що: (1) резидент України перебуває в Польщі не довше 183 днів на рік, (2) українська компанія не є податковим резидентом Польщі, та (3) заробітна плата не відноситься до польського постійного представництва української компанії. Якщо ці критерії не виконуються одночасно, то заробітна плата від українського роботодавця буде вважатися такою, що має джерело походження в Польщі, і вся сума заробітної плати (отримана з першого дня перебування в Польщі, а не тільки зароблена після 183 днів перебування) повинна оподатковуватися в Польщі ПДФО згідно з наступною прогресивною шкалою:

    Дохід

Ставка

від 120 000,01 злотих
≈ 25 520,01 євро

32%

30 000,01 - 120 000 злотих
≈ 6 380,01 - 25 520 євро

17%

0 - 30 000 злотих
≈ 6 380 євро

0%

Така фізична особа повинна подати податкову декларацію та сплатити податок, як описано в пункті 1.3 гайду. Незважаючи на те, що українська компанія утримує ПДФО в Україні, цей український податок не може бути зарахований проти польського податку, оскільки, відповідно до Конвенції, Польща має право першочергового оподаткування цього доходу.

Україна

В Україні така заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1.5%. ПДФО та військовий збір утримуються роботодавцем як податковим агентом за рахунок працівника при виплаті заробітної плати. У працівника відсутній обов’язок подавати податкову декларацію.

На практиці може бути складним (однак залишається можливим) уникненням подвійного оподаткування, якщо зарплата також оподатковується в Польщі. Це може призвести до подвійного оподаткування зарплати в Україні і в Польщі.

2.1.2. Для податкових резидентів Польщі
Польща

Заробітна плата від українського роботодавця підлягає оподаткуванню в Польщі за тією ж Прогресивною Шкалою (0% / 17% / 32%) та відповідно до тієї ж процедури, що описана в цьому пункті 2.1.1. для українських податкових резидентів, незалежно від виконання критеріїв, які вказані для податкових резидентів України (критерії про перебування в Польщі 183+ дні тощо).

    Дохід

Ставка

від 120 000,01 злотих
≈ 25 520,01 євро

32%

30 000,01 - 120 000 злотих
≈ 6 380,01 - 25 520 євро

17%

0 - 30 000 злотих
≈ 6 380 євро

0%

Крім того, податкові резиденти Польщі, які отримують дохід понад 1 мільйон злотих (приблизно 212 000 євро) на рік, зобов’язані сплачувати додатковий «солідарний податок» за ставкою 4% від суми, що перевищує 1 мільйон злотих. Для цього подається окрема податкова декларація, яку необхідно подати в той самий строк, що й звичайну податкову декларацію, тобто до 30 квітня року, наступного за звітним. Сплатити «солідарний податок» також необхідно у цей строк.

Україна

Відповідно до Конвенції її заробітна плата не повинна підлягати оподаткуванню в Україні.

На практиці можуть виникати певні складнощі з уникненням подвійного оподаткування, що породжує ризик подвійного оподаткування доходу.

2.1.3. Соціальне / медичне страхування або ЄСВ
Польща

Відповідно до Угоди про соціальне забезпечення між Україною та Польщею (Угода про Соціальне Забезпечення), в обох випадках (тобто якщо фізична особа є податковим резидентом України чи Польщі) українець/ка, який/яка отримує заробітну плату від українського роботодавця, та його/її роботодавець підпадають під такі правила щодо соціального / медичного страхування:

  • Протягом перших 24 місяців після того, як український працівник переїхав до Польщі, він/вона підлягає українським правилам соціального / медичного страхування;
  • Протягом наступних 36 місяців працівник підпадає під дію українських правил соціального / медичного страхування лише за умови надання відповідної згоди польських органів влади. В іншому випадку застосовуються польські правила соціального / медичного страхування;
  • Після закінчення 24 місяців / наступних 36 місяців (у разі наявності згоди) застосовуються польські правила соціального / медичного страхування (якщо Польща не запровадить спеціальні винятки для українців), як описано в пункті 2.2 гайду.

Обов’язки по сплаті внесків на соціальне / медичне страхування в Польщі при роботі на українського роботодавця можуть бути покладені на працівника.

Для того, щоб скористатися Угодою про Соціальне Забезпечення, роботодавцю варто отримати довідку Міністерства соціальної політики України, яка підтверджує, що на працівника поширюється законодавство України про соціальне забезпечення. Інакше існує ризик того, що польські правила соціального / медичного забезпечення почнуть діяти з першого дня роботи в Польщі.

Україна

Україні стандартна ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 22% від заробітної плати, яка сплачується щомісяця за рахунок роботодавця. База нарахування ЄСВ не може бути нижчою за одну мінімальну заробітну плату (з 1 жовтня 2022 року – 6 700 грн, що становить приблизно 185 євро за офіційним обмінним курсом) і не повинна перевищувати п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (з 1 жовтня 2022 року – 100 500 грн, що становить приблизно 2 775 євро за офіційним обмінним курсом).

На період воєнного стану діє звільнення від сплати ЄСВ для фізичних осіб-підприємців та окремих інших категорій фізичних осіб (їх роботодавців).

2.2. Оподаткування заробітної плати від польського роботодавця під час роботи в Польщі
Польща

Незалежно від податкового резидентства особи заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО за Прогресивною шкалою:

    Дохід

Ставка

від 120 000,01 злотих
≈ 25 520,01 євро

32%

30 000,01 - 120 000 злотих
≈ 6 380,01 - 25 520 євро

17%

0 - 30 000 злотих
≈ 6 380 євро

0%

Крім того, податкові резиденти Польщі, які отримують дохід понад 1 мільйон злотих (приблизно 212 000 євро) на рік, зобов’язані сплачувати додатковий «солідарний податок» за ставкою 4% від суми, що перевищує 1 мільйон злотих. Для цього подається окрема податкова декларація, яку необхідно подати в той самий строк, що й звичайну податкову декларацію, тобто до 30 квітня року, наступного за звітним. Сплатити «солідарний податок» також необхідно у цей строк.

Також, на розмір заробітної плати нараховується:

  • Внесок на медичне страхування у розмірі 9% від заробітної плати, але не менше 270,90 злотих (приблизно 57 євро) на місяць у 2022 році, що сплачується за рахунок працівника;
  • внески на соціальне страхування за загальною ставкою 13,71% від заробітної плати, що сплачується за рахунок працівника;
  • внески на соціальне страхування за загальною ставкою 20.48% від заробітної плати, що сплачується за рахунок роботодавця.

Реєстрація працівників для цілей медичного страхування / соціального забезпечення здійснюється польським роботодавцем.

До заробітної плати молодих працівників до 26 років (включно) застосовується пільговий режим оподаткування: перші 85 528 злотих (приблизно 18 200 євро) не підлягають оподаткуванню, а решта оподатковується відповідно до Прогресивної Шкали (тобто 85 528,01 – 120 000 злотих оподатковується за ставкою 17%, тоді як 120 000,01 злотих і більше оподатковується за ставкою 32%).

Україна

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом України, то така заробітна плата оподатковується в Україні ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. На заробітну плату не нараховується ЄСВ. Польський ПДФО може бути зарахований проти українського ПДФО, що може призвести до зменшення або відсутності ПДФО в Україні. Проте польський ПДФО не можна зараховувати проти військового збору в Україні, тому військовий збір у будь-якому випадку має сплачуватися із заробітної плати за кордоном.

Щоб мати можливість отримати податковий кредит проти польського ПДФО в Україні, необхідно виконати деякі формальності для застосування Конвенції. Зокрема, фізична особа має отримати довідку про податкову базу та сплачені податки в Польщі. Крім того, фізична особа повинна подати податкову декларацію в Україні з відповідними розрахунками податків разом із зазначеною довідкою.

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом Польщі, то така заробітна плата не оподатковується в Україні.

2.3. Оподаткування доходу директора української компанії
Польща

Винагорода, отримана особою як директором / членом ради директорів, підлягає оподаткуванню в Польщі, лише якщо директор є податковим резидентом Польщі. У цьому випадку податкові наслідки такі ж, описані у пункті 2.1 гайду, який отримує зарплату від українського роботодавця (хоча це дохід, що є відмінним від заробітної плати), однак ПДФО, утриманий в Україні, може бути зарахований проти польського ПДФО. Для цього директору необхідно отримати довідку про сплачені податки в Україні та перекласти її польською мовою з нотаріальним засвідченням перекладу.

Водночас, якщо директор також виконує звичайні трудові функції (включаючи повсякденне управління), його дохід від виконання таких функцій буде оподатковуватись як діяльність звичайних працівників у тому ж порядку, як описано у відповідних пунктах 2.1 – 2.2 гайду.

Фізична присутність директора української компанії в Польщі може призвести до: (а) визнання постійного представництва компанії в Польщі за критерієм місця управління або (б) визнання компанії податковим резидентом Польщі на підставі місця ефективного управління.

Україна

В Україні винагорода директора оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримує компанія. У директора як працівника відсутній обов'язок подавати податкову декларацію.

ЄСВ сплачується за рахунок компанії у розмірі 22% від винагороди директора (в межах, що описані раніше).

2.4. Оподаткування доходу самозайнятої особи / приватного підприємця (ФОП), яка здійснює діяльність в Польщі та отримує дохід із джерел з Польщі / за межами Польщі
2.4.1. Для податкових резидентів України
Польща

Дохід підлягає оподаткуванню в Польщі в тій мірі, в якій дохід (1) класифікується як дохід від «професійних послуг або іншої незалежної діяльності» та (2) отриманий через використання постійно доступної бази в Польщі (ст. 14, 21 Конвенції). Такою базою може вважатися місце постійного проживання в Польщі. Український приватний підприємець не може бути визнаний таким, що має постійне представництво в Польщі (з відповідними податковими наслідками). Якщо вказані критерії виконуються, фізична особа повинна подати податкову декларацію та сплатити ПДФО в Польщі (відповідно до Прогресивної Шкали), як описано в пункті 1.3 гайду для податкових резидентів України.

Однак податковий резидент України може зареєструватися як приватний підприємець у Польщі добровільно. У цьому випадку весь його/її дохід від підприємницької діяльності підлягає оподаткуванню в Польщі, як описано нижче для податкових резидентів Польщі.

Україна

Дохід оподатковується в Україні наступним чином:

  • ПДФО за ставкою 18% плюс військовий збір за ставкою 1.5% плюс ЄСВ з розрахунку на місяць за ставкою 22% (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) на всю суму отриманого прибутку – для осіб, що зареєстровані як ФОП на загальній системі оподаткування чи як самозайняті особи;
  • Єдиний податок за ставкою 2% / 3% / 5% плюс фіксований розмір ЄСВ (з 1 жовтня 2022 року – 1 474 грн, що становить приблизно 41 євро за офіційним обмінним курсом) або ЄСВ за ставкою 22% (на вибір особи) (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) з розрахунку на місяць на весь обсяг доходу – для осіб, що зареєстровані як ФОП−платники єдиного податку 3-ї групи.
2.4.2. Для податкових резидентів Польщі
Польща

Особа має бути зареєстрована в Польщі як приватний підприємець. Весь дохід від підприємницької діяльності є об’єктом оподаткування в Польщі.

Дохід самозайнятої особи / приватного підприємця може оподатковуватися за одним з наступних режимів:

  • Прогресивна Шкала – дохід оподатковується за загальною прогресивною шкалою. Дозволяється вирахування витрат. Також можливе застосування спеціальних пільг. Внесок на медичне страхування сплачується за ставкою 9% від доходу, але не менше 270,90 злотих (приблизно 57 євро) на місяць у 2022 році. Внесок на соціальне страхування сплачується за загальною ставкою 13,71% від фіксованої бази (60% середньомісячної заробітної плати в Польщі, що офіційно встановлена у звітному році).

        Дохід

    Ставка

    від 120 000,01 злотих
    ≈ 25 520,01 євро

    32%

    30 000,01 - 120 000 злотих
    ≈ 6 380,01 - 25 520 євро

    17%

    0 - 30 000 злотих
    ≈ 6 380 євро

    0%

  • Фіксована ставка – дохід оподатковується за ставкою 19% незалежно від обсягу доходу. Дозволяється вирахування витрат. Також можливе застосування спеціальних пільг. Внесок на медичне страхування сплачується за ставкою 4,9% від доходу, але не менше 270,90 злотих (приблизно 57 євро) на місяць у 2022 році. Внесок на соціальне страхування сплачується за загальною ставкою 13,71% від фіксованої бази (60% середньомісячної заробітної плати в Польщі, що офіційно встановлена у звітному році). Для застосування такого режиму оподаткування необхідно подати керівнику податкової інспекції письмову заяву про обрання цього способу оподаткування. Зазначена заява подається до 20 числа місяця, що настає за місяцем, в якому отримано перший дохід, або до 31 грудня, в разі якщо перший дохід отримано у грудні;
  • Фіксована ставка, що застосовується до доходу – дохід оподатковується за фіксованою ставкою податку (від 3% до 17%) залежно від виду діяльності. Вирахування витрат не дозволяється (за деякими виключеннями). Внесок на медичне страхування у 2022 році змінюється залежно від суми доходу: 335,94 злотих (приблизно 71 євро) на місяць при доході до 60 000 злотих (приблизно 12 760 євро); 559,89 злотих (приблизно 119 євро) на місяць при доході 60 000,01 (приблизно 12 760,01 євро) – 300 000 злотих (приблизно 63 800 євро); 1007,81 злотих (приблизно 214 євро) на місяць при доході понад 300 000 злотих (приблизно 63 800,01 євро). Внесок на соціальне страхування сплачується за загальною ставкою 13,71% від фіксованої бази (60% середньомісячної заробітної плати в Польщі, що офіційно встановлена у звітному році). Для застосування такого режиму оподаткування необхідно подати керівнику податкової інспекції письмову заяву про обрання цього способу оподаткування. Зазначена заява подається до 20 числа місяця, що настає за місяцем в якому отримано перший дохід, або до 31 грудня, в разі якщо перший дохід отримано у грудні.

Приватні підприємці та самозайняті особи підлягають оподаткуванню «солідарним податком» у випадку, якщо їх дохід перевищує 1 мільйон злотих (приблизно 212 000 євро).

Україна
  • Якщо фізична особа не зареєстрована як ФОП в Україні, то за загальним правилом дохід від підприємницької діяльності не оподатковується в Україні, крім окремих доходів з джерелом походження з України. Також такий дохід не обкладається ЄСВ в Україні;
  • Якщо фізична особа зареєстрована як ФОП в Україні, її дохід від підприємницької діяльності формально вважається об’єктом оподаткування / нарахування ЄСВ в Україні. Рекомендується припинити реєстрацію як ФОП в Україні, якщо фізична особа стає податковим резидентом Польщі.
2.4.3. ПДВ
Польща

Якщо самозайнята особа / приватний підприємець постачає товари/послуги, які підлягають оподаткуванню ПДВ у Польщі, то така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ і стягувати ПДВ, якщо річний обсяг такого постачання перевищує 200 000 злотих (приблизно 42 557 євро). У разі річних поставок нижче зазначеного порогу можлива добровільна реєстрація платником ПДВ.

Україна

Якщо самозайнята особа / ФОП, зареєстрований в Україні, постачає товари/послуги, які є об’єктом оподаткування ПДВ в Україні, така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ і стягувати ПДВ, якщо такі постачання протягом останніх 12 місяців перевищують 1 000 000 грн (що становить приблизно 26 000 євро). У разі поставок нижче зазначеного порогу можлива добровільна реєстрація платником ПДВ. Платники єдиного податку, крім тих, що сплачують податок за ставкою 3%, не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ.

2.4.4. Соціальні внески / внески на медичне страхування

Якщо самозайнята особа / приватний підприємець не реєструється як приватний підприємець у Польщі та переміщує таку діяльність до Польщі не довше ніж на 24 місяці, відповідно до Угоди про Соціальне Забезпечення, на таку особу поширюються правила соціального / медичного страхування України. В іншому випадку особа підлягає польським правилам соціального / медичного страхування. У цьому разі самозайнята особа / приватний підприємець має зареєструватися в Польській службі соціального страхування (ZUS), щоб нараховувати та сплачувати внески на медичне та соціальне страхування. За нереєстрацію в ZUS, неподання або несвоєчасне подання звітів про сплату внесків на медичне страхування / соціальне страхування, а також за несплату цих внесків може бути накладено штраф у розмірі від 10 до 20 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої в році, коли має місце порушення (приблизно від 6 548 євро до 13 096 євро).

Для того, щоб скористатися Угодою про Соціальне Забезпечення, підприємець повинен отримати довідку Міністерства соціальної політики України, яка підтверджує, що він підлягає соціальному страхуванню в Україні. Інакше існує ризик того, що польські правила соціального / медичного забезпечення почнуть діяти з першого дня діяльності з території Польщі.

3. Про гайд
3.1. Упорядники

INTEGRITES – це юридична фірма повного циклу з офісами в Україні та Казахстані, представництвами в Німеччині та Великобританії.

За 18 років INTEGRITES забезпечила юридичною підтримкою понад 1600 клієнтів з усього світу, серед яких компанії Fortune 500 та міжнародні фінансові інституції. Клієнти фірми – визнані лідери в різних галузях: від будівництва, інфраструктури та сільського господарства до виробництва, фармацевтики і роздрібної торгівлі.

INTEGRITES рекомендують для транскордонної роботи – супроводу інвестиційних угод, складних транзакцій, комплексного вирішення спорів, і для проєктів, що вимагають глибоких галузевих знань.

Окрім країн своєї присутності, INTEGRITES надає юридичні консультації клієнтам з інших юрисдикцій. У фірмі функціонують департаменти по роботі з клієнтами з німецькомовних та франкофонних країн (German Desk та French Desk). INTEGRITES також співпрацює з налагодженою мережею з понад 100 юридичних фірм в інших юрисдикціях.

Щороку фірма отримує визнання провідних міжнародних юридичних директорій та ренкінгів: Chambers Global/Europe, The Legal 500 EMEA, Who's Who Legal, IFLR 1000, Best Lawyers, Financial Times Innovative Lawyers. У 2022 році INTEGRITES стала фіналістом Chambers Europe Awards та The Lawyer European Awards в категорії Юридична фірма року в Україні.

DZP є найбільшою польською юридичною фірмою. Упродовж 29 років наші експерти консультують як польських, так і іноземних клієнтів з усіх галузей бізнесу. Зараз у наших офісах у Варшаві, Познані та Вроцлаві працюють понад 190 експертів різних спеціалізацій.

Незважаючи на нашу чисельність і диверсифікацію, нас відрізняє наша залученість, доступність для клієнтів і повне розуміння їхніх потреб. Працюючи в рамках сорока міждисциплінарних груп фахівців, ми застосовуємо комплексний підхід до проблем. Ми віримо, що тісні стосунки приносять кращі рішення.

Наша ефективність залежить від тісної співпраці з нашими клієнтами. Ми зберігаємо гарну репутацію та професійний престиж завдяки багаторічному досвіду консультування великих комплексних проектів, впровадження інноваційних рішень та роботи з дуже вимогливими клієнтами.

Ось чому ми роками посідаємо перші місця в рейтингах, складених Rzeczpospolita та DGP, а також у міжнародних юридичних рейтингах, наприклад, Chambers & Partners, Legal 500.

3.2. Зв'язатися з нами
Вікторія Фоменко

Партнер,
Практика податкового і митного права

Viktoriya.Fomenko@integrites.com

+380 44 391 38 53

www.integrites.com | FB | LN

Йоанна В’єжейска

Партнер,
Практика податкового права

Joanna.Wierzejska@dzp.pl

+48 22 557 76 00

www.dzp.pl

Slovakia
1. Податкове резидентство і податкові обов’язки в Україні та Словаччині
1.1. Податкове резидентство

Податкове резидентство – це статус, визначений на основі рівня зв’язків особи з певною країною, який показує, у якій країні загальний дохід особи із всіх джерел підлягає оподаткуванню (якщо країна податкового резидентства не оподатковує лише місцеві доходи). Фізична особа може бути податковим резидентом лише однієї країни. Якщо особа визнається податковим резидентом у двох або більше країнах, її статус податкового резидента має визначатися на основі угоди про уникнення подвійного оподаткування (за наявності).

Для податкових резидентів Словаччини дохід із усіх джерел (у тому числі закордонних) оподатковується в Словаччині. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження зі Словаччини. Так само для податкових резидентів України всі отримані ними доходи (у тому числі закордонні) оподатковуються в Україні. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження з України.

Відповідно до законодавства Словаччини, українець буде визнаватися податковим резидентом в разі, якщо виконується принаймні одна з наступних умов:

A - Особа постійно проживає (тобто офіційно зареєстрована такою, що постійно проживає) у Словаччині;

B - Особа має постійно доступне житло в Словаччині та планує перенести свій центр життєвих інтересів до Словаччини (вважається, що особа має постійно доступне житло в Словаччині, якщо таке житло не слугує лише для тимчасового проживання, та беручи до уваги всі пов’язані факти та обставини, включаючи особисті та економічні зв’язки зі Словаччиною, існує очевидний намір особи постійно проживати в цьому житлі); або

C - Особа перебувала в Словаччині протягом 183 днів або більше протягом відповідного календарного року, безперервно або в кілька періодів.

Більшість українців були податковими резидентами України до того, як переїхали до Словаччини через війну. Таким чином, якщо виконується будь-який із зазначених вище локальних критеріїв Словаччини, податкове резидентство українців має визначатися на основі Конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Словаччиною (Конвенція). Відповідно до Конвенції, для визначення країни податкового резидентства особи почергово застосовуються наступні критерії: (1) країна, в якій наявне постійне житло (житло, придатне для постійного проживання незалежно від того, як довго особа перебуває в цьому постійному житлі); (2) якщо постійне житло є в обох країнах, тоді країна наявності центру життєвих інтересів (місце проживання сім’ї, місцезнаходження бізнесу, робота тощо); (3) якщо центр життєвих інтересів не може бути ідентифікований або постійне житло відсутнє, тоді країна звичайного місця проживання (залежить від регулярності та тривалості перебування особи); та (4) якщо особа постійно проживає в обох державах / не проживає в жодній державі, тоді застосовується критерій країни громадянства.

Фінансова адміністрація Словаччини уточнила, що у разі, якщо особа проживає в Словаччині у тимчасовому житлі (тобто яке не характеризується достатнім ступенем постійності і тривалості) і таке проживання викликане надзвичайними обставинами (війною), при цьому така особа вважається податковим резидентом України, така особа за загальним правилом не вважається податковим резидентом Словаччини, навіть у випадку отримання тимчасового захисту у Словаччині. Водночас кожна ситуація може відрізнятися з урахуванням персональних обставин.

Якщо фізична особа стає податковим резидентом Словаччини, вона вважається податковим резидентом Словаччини протягом усього календарного року, в якому задовольняються критерії резидентства (не тільки з моменту, коли задовольняються критерії резидентства).

Кошти і товари, безоплатно надані у 2022-2023 роках за рахунок бюджетних коштів Словаччини українцям, які постраждали від війни і отримали тимчасовий захист в Словаччині, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) в Україні.

1.2. Реєстрація в податкових органах Словаччини

Іноземна фізична особа повинна зареєструватися у податкових органах Словаччини лише в тому випадку, якщо він/вона планує здійснювати підприємницьку діяльність у Словаччині. Нереєстрація не звільняє фізичну особу від обов’язку сплачувати податки та від штрафів за несплату податків.

1.3. Подання податкової декларації та сплата податків
1.3.1. Для податкових резидентів України
Словаччина

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Словаччині необхідно лише у разі отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Словаччині, крім випадків, коли податок утримується платником доходу. Процедура та строки подання декларації та сплати податків такі ж, що й описані для податкових резидентів Словаччини нижче.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні лише за умови отримання доходу, що підлягає оподаткуванню в Україні, та якщо податок не був утриманий податковим агентом при виплаті такого доходу. Декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, а податки сплачуються до 1 серпня цього ж року.

Спеціальні строки для подання декларацій і сплати податків передбачені для фізичних осіб-підприємців.

1.3.2. Для податкових резидентів Словаччини
Словаччина

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Словаччині необхідно лише у разі отримання протягом року оподатковуваного доходу. Декларація подається до 31 березня року, що настає за звітним – з можливістю відстрочення строку подачі до 30 червня відповідного року. Податок сплачується авансовими місячними або квартальними платежами, тоді як остаточна сума податку визначається як податок, розрахований згідно з податковою декларацією за вирахуванням авансових платежів. Остаточна сума податку сплачується до дати подання податкової декларації. Якщо податки утримує роботодавець, фізична особа повинна отримати від роботодавця акт звірки для того, щоб бути звільненою від обов’язку подання податкової декларації; якщо не отримати такий акт, необхідно подати річну декларацію.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні необхідно лише у разі отримання протягом року оподатковуваного доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, крім випадків, коли податок утримується платником доходу (податковим агентом). Строки подання декларації та сплати податку такі ж, як і для податкових резидентів України. Однак у більшості випадків податки за нерезидентів України утримуються податковими агентами або сплачуються нерезидентами особисто до / при укладенні окремих угод (якщо здійснюється продаж майна) без необхідності подання особою податкової декларації.

1.3.3. Штрафи
Словаччина

Наступні штрафні санкції застосовуються за порушення правил подання декларацій та сплати податків:

(i) за порушення строку подання податкової декларації – штраф у розмірі від 30 євро до 16 000 євро;

(ii) за неподання податкової декларації (у випадках, коли особа не подала декларацію у встановлений строк і податкові органи вимагають здійснити таке подання) – штраф у розмірі від 60 євро до 32 000 євро;

(iii) за порушення строку сплати податку – пеня у розмірі 15% від суми несплаченого податку за рік, з максимальним строком нарахування 4 роки.

Україна

(i) Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації фізичною особою може призвести до накладення штрафу в розмірі від 340 до 1020 грн (приблизно від 9 євро до 29 євро);

(ii) неправильне визначення суми податків (зборів) може призвести до накладення штрафу в розмірі 10% / 25% / 50% суми податку (збору), якщо податковий орган виявить порушення та самостійно нарахує податки (збори);

(iii) за несвоєчасну сплату податків (зборів) може бути накладено штраф у розмірі 5%-50% від суми податку (збору) плюс щоденна пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки, встановленої Національним банком України;

(iv) до окремих платників податку можуть бути застосовані інші розміри штрафних санкцій.

1.4. Банківський рахунок
Словаччина

Особа зазвичай зобов’язана відкрити банківський рахунок у словацькому банку для отримання заробітної плати від словацького роботодавця та/або для сплати податків у Словаччині. Водночас законодавство Словаччини дозволяє фізичним особам отримувати заробітну плату та сплачувати податки готівкою.

Словацькі податкові органи можуть отримати доступ до інформації про рух коштів на рахунку, відкритому у словацькому банку, тільки в межах податкової перевірки або провадження щодо застосування податкових стягнень.

Інформація про рух коштів на рахунку, відкритому у словацькому банку, також може бути надана іншим органам державної влади в межах офіційних розслідувань (наприклад, у кримінальних провадженнях, виконавчих провадженнях, провадженнях з питань банкрутства, провадженнях щодо дозволу на проживання тощо).

Україна

Для отримання заробітної плати від українського роботодавця фізичні особи повинні мати банківський рахунок в українському банку (якщо розрахунки здійснюються у безготівковій формі).

ФОП зазвичай мають право відкривати банківські рахунки за кордоном, але для платників єдиного податку важливо, щоб такий рахунок відкривався як спеціальний рахунок для ФОП, а не як приватний рахунок фізичної особи. В останньому випадку існує ризик оподаткування доходу від господарської діяльності не єдиним податком, а ПДФО (за базовою ставкою 18%) та військовим збором (1,5%).

2. Оподаткування доходів в Україні та Словаччині
2.1. Оподаткування заробітної плати від українського роботодавця під час дистанційної роботи з Словаччині
2.1.1. Для податкових резидентів України
Словаччина

Відповідно до Конвенції така заробітна плата не підлягає оподаткуванню в Словаччині за умови, що: (1) резидент України перебуває в Словаччині не довше 183 днів на рік, (2) українська компанія не є податковим резидентом Словаччини, та (3) заробітна плата не відноситься до словацького постійного представництва / постійної бази української компанії. Якщо ці критерії не виконуються одночасно, то заробітна плата від українського роботодавця буде вважатися такою, що має джерело походження в Словаччині, і вся сума заробітної плати (отримана з першого дня перебування в Словаччині, а не тільки зароблена після 183 днів перебування) повинна оподатковуватися в Словаччині податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) наступним чином:

- дохід до 176,8 прожиткових мінімумів (38 553,01 євро у 2022 році) – за ставкою 19%;

- дохід у сумі, що перевищує 176,8 прожиткових мінімумів – за ставкою 25% від суми перевищення

(Звичайні Ставки ПДФО).

Український роботодавець може бути зобов’язаний зареєструватися в податкових органах Словаччини і сплачувати податок за рахунок працівника шляхом перерахування авансових платежів. Працівник повинен подати річну податкову декларацію та сплатити податок, як описано в пункті 1.3 гайду; у разі отримання від роботодавця акту звірки, особа може бути звільнена від обов’язку подавати декларацію.

Незважаючи на те, що українська компанія утримує ПДФО в Україні, цей український податок не може бути зарахований проти словацького податку, оскільки відповідно до Конвенції Словаччина має право першочергового оподаткування цього доходу.

Україна

В Україні така заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримуються роботодавцем як податковим агентом за рахунок працівника при виплаті заробітної плати. У працівника відсутній обов’язок подавати податкову декларацію що такої зарплати.

На практиці можуть виникати складнощі з уникненням подвійного оподаткування, якщо зарплата також оподатковується в Словаччині, що може призводити до подвійного оподаткування зарплати.

2.1.2. Для податкових резидентів Словаччини
Словаччина

Заробітна плата від українського роботодавця завжди підлягає оподаткуванню в Словаччині за Звичайними Ставками ПДФО та відповідно до тієї ж процедури, що описана для податкових резидентів України, незалежно від вищезазначених критеріїв, що застосовуються до податкових резидентів України. Український податок не може бути зарахований проти словацького податку.

Україна

Згідно з Конвенцією така заробітна плата не повинна підлягати оподаткуванню в Україні.

Однак на практиці можуть виникати складнощі з уникненням подвійного оподаткування, що може призводити до подвійного оподаткування зарплати.

2.1.3. Соціальне / медичне страхування або ЄСВ
Словаччина

Відповідно до Угоди про соціальне забезпечення між Україною та Словаччиною (Угода про Соціальне Забезпечення), в обох випадках (тобто якщо фізична особа є податковим резидентом України чи Словаччини) українець/ка, який/яка отримує заробітну плату від українського роботодавця, та його/її роботодавець підпадають під такі правила щодо соціального / медичного страхування:

  • Протягом перших 24 місяців після того, як український працівник переїхав до Словаччини, він/вона підлягає українським правилам соціального / медичного страхування (якщо дозволяють обставини, роботодавцю рекомендується отримати офіційне підтвердження від органів державної влади з цього питання);
  • Після цього періоду українець підлягає словацьким правилам соціального / медичного страхування, які описані в пункті 2.2 гайду, якщо він/вона вважається державною застрахованою особою. Це стосується осіб, які мають дозвіл на постійне проживання в Словаччині та/або працюють на словацького роботодавця. Українці, які звернулися за тимчасовим захистом у Словаччині, не повинні вважатися державними застрахованими особами для цілей сплати внеску на соціальне / медичне страхування;
  • Компетентні органи обох сторін Угоди про Соціальне Забезпечення (Агентство соціального страхування в Словаччині та Міністерство соціальної політики в Україні) можуть погодити застосування винятків з наведених вище правил, якщо це вигідно громадянам. Для отримання такої пільги необхідна спільна заява працівника та його роботодавця.

Якщо на фізичну особу, яка отримує заробітну плату від українського роботодавця, поширюється словацьке соціальне / медичне страхування, український роботодавець повинен зареєструватися в Агентстві соціального страхування Словаччини та сплачувати внески так само, як описано в пункті 2.2 гайду.

Україна

В Україні стандартна ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 22% від заробітної плати, яка сплачується щомісяця за рахунок роботодавця. База нарахування ЄСВ не може бути нижчою за одну мінімальну заробітну плату (з 1 жовтня 2022 року – 6 700 грн, що становить приблизно 175 євро) і не повинна перевищувати п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (з 1 жовтня 2022 року – 100 500 грн, що становить приблизно 2 625 євро).

На період воєнного стану діє звільнення від сплати ЄСВ для фізичних осіб-підприємців та окремих інших категорій фізичних осіб (їх роботодавців).

2.2. Оподаткування заробітної плати від словацького роботодавця під час роботи в Словаччині
Словаччина

Така заробітна плата завжди підлягає оподаткуванню ПДФО у Словаччині, незалежно від податкового резидентства фізичної особи. Цей дохід оподатковується за Звичайними Ставками ПДФО. Роботодавець сплачує податок від імені працівника і за рахунок працівника шляхом внесення авансових платежів. Працівник повинен подати річну податкову декларацію та сплатити податок, як описано в пункті 1.3 гайду; у разі отримання від роботодавця акту звірки, особа звільняється від обов’язку подавати декларацію.

Також, особа та її роботодавець повинні сплачувати соціальні внески за такими ставками (Звичайні Ставки Соціального Внеску):

  • 13,4% (9,4% соціальний внесок (максимальна сума обмежена на рівні не більше 745,51 євро у місяць у 2022 році) та 4% внесок на медичне страхування) за рахунок працівника; та
  • 35,2% (24,4% соціальний внесок (максимальна сума обмежена на рівні не більше 1 935,14 євро у місяць у 2022 році), 0,8% внесок на страхування від нещасних випадків та 10% внесок на медичне страхування) за рахунок роботодавця.
Україна

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом України, така заробітна плата оподатковується в Україні ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. На таку заробітну плату не нараховується ЄСВ. За умови виконання податкових формальностей, словацький ПДФО може бути зарахований проти українського ПДФО, що може призвести до зменшення або відсутності ПДФО в Україні. Проте словацький ПДФО не можна зараховувати проти військового збору в Україні, тому військовий збір у будь-якому випадку має сплачуватися із заробітної плати за кордоном.

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом Словаччини, така заробітна плата не оподатковується в Україні.

2.3. Оподаткування доходу директора української компанії
Словаччина

Фізична присутність директора української компанії в Словаччині може призвести до: (а) визнання постійного представництва компанії в Словаччині або (б) визнання компанії податковим резидентом Словаччини на підставі місця ефективного управління.

Винагорода директора, отримана особою як директором / членом ради директорів, підлягає оподаткуванню в Словаччині, лише якщо директор є податковим резидентом Словаччини. У цьому випадку податкові наслідки такі ж, як описані у пункті 2.1 гайду, однак ПДФО, утриманий в Україні, може бути зарахований проти словацького ПДФО. Для цього директору необхідно отримати довідку про сплачені податки в Україні, забезпечити її апостилювання та нотаріально посвідчений переклад словацькою мовою.

Водночас, якщо директор також виконує звичайні трудові функції (включаючи повсякденне управління), його дохід від виконання таких функцій буде оподатковуватись як діяльність звичайних працівників у тому ж порядку, як описано у відповідних пунктах 2.1 – 2.2 гайду.

Наслідки з соціального / медичного страхування, що застосовуються до директора, такі самі, як описані для українських працівників / самозайнятих осіб (приватних підприємців), залежно від того, як оформлені відносини з директором.

Україна

В Україні винагорода директора оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримує роботодавець. У директора відсутній обов'язок подавати податкову декларацію щодо такої винагороди.

ЄСВ сплачується за рахунок компанії у розмірі 22% від винагороди директора (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду).

2.4. Оподаткування доходу самозайнятої особи / приватного підприємця (ФОП), яка здійснює діяльність у Словаччині та отримує дохід із джерел зі Словаччини / за межами Словаччини
2.4.1. Для податкових резидентів України
Словаччина

Підприємницький дохід підлягає оподаткуванню в Словаччині в тій мірі, в якій дохід (i) класифікується як дохід від «професійних послуг або іншої незалежної діяльності» та (ii) отриманий через використання постійно доступної бази в Словаччині. Залежно від обставин, такою базою може вважатися місце постійного проживання в Словаччині. Такі доходи оподатковуються за Звичайними ставками ПДФО (19% / 25%).

Однак податковий резидент України може зареєструватися як приватний підприємець у Словаччині добровільно. У цьому випадку весь його/її прибуток (дохід із вирахуванням витрат) від господарської діяльності підлягає оподаткуванню в Словаччині за Звичайними Ставками ПДФО. Фізична особа, зареєстрована приватним підприємцем у Словаччині, повинна сплачувати внески на соціальне / медичне страхування за Звичайними Ставками Соціального Внеску від суми оподатковуваного прибутку (33,15% – соціальний внесок та 14% – внесок на медичне страхування).

Україна

Дохід оподатковується в Україні наступним чином::

  • ПДФО за ставкою 18% плюс військовий збір за ставкою 1.5% плюс ЄСВ з розрахунку на місяць за ставкою 22% (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) на всю суму отриманого прибутку – для осіб, що зареєстровані як ФОП на загальній системі оподаткування чи як самозайняті особи;
  • Єдиний податок за ставкою 3% / 5% (тимчасово можливо 2%) плюс фіксований розмір ЄСВ (з 1 жовтня 2022 року – 1 474 грн, що становить приблизно 40 євро) або, за бажанням особи, ЄСВ за ставкою 22% від розміру доходу (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) з розрахунку на місяць – для осіб, що зареєстровані як ФОП−платники єдиного податку 3-ї групи.
2.4.2. Для податкових резидентів Словаччини
Словаччина

Особа повинна зареєструватися приватним підприємцем у Словаччині. Він/вона повинен/повинна декларувати весь дохід у податковій декларації та сплачувати податок із застосуванням Звичайних Ставок ПДФО (19% / 25%). Однак якщо підприємницький річний дохід не перевищує 49 790 євро, застосовується ставка 15%.

Оподаткуванню підлягатиме прибуток самозайнятої особи / приватного підприємця від його/її господарської діяльності (тобто особа для цілей оподаткування може вирахувати господарські витрати; є дві опції на вибір – вирахувати фактичні витрати або застосувати вирахувати витрати у розмірі 60% виручки без прив’язки до фактичних витрат).

Особа, зареєстрована приватним підприємцем у Словаччині, повинна сплачувати внески на соціальне / медичне страхування від підприємницького прибутку за Звичайними Ставками Соціального Внеску (33,15% – соціальний внесок та 14% – внесок на медичне страхування; факультативно (за бажанням) можливо сплачувати додаткові 2% соціального внеску).

Спеціальні податкові режими для самозайнятих осіб / приватних підприємців у Словаччині відсутні.

Україна

  • Якщо особа не зареєстрована як ФОП в Україні, то за загальним правилом дохід від підприємницької діяльності не оподатковується в Україні, крім окремих доходів з джерелом походження з України. Також такий дохід не обкладається ЄСВ в Україні.
  • Якщо особа зареєстрована як ФОП в Україні, її дохід від підприємницької діяльності формально може вважатися об’єктом оподаткування / нарахування ЄСВ в Україні. Рекомендується припинити реєстрацію як ФОП в Україні, якщо фізична особа стає податковим резидентом Словаччини.

2.4.3. ПДВ
Словаччина

Якщо оборот самозайнятої особи / приватного підприємця за період протягом максимум 12 попередніх календарних місяців досягає 49 790 євро, така особа зобов’язана подати заяву на обов’язкову реєстрацію платником ПДВ не пізніше ніж до 20-го дня календарного місяця, наступного за місяцем, в якому було досягнуто порогове значення з обороту. Якщо річний оборот поставок не досягає зазначеного порогового значення, у самозайнятої особи / приватного підприємця є можливість зареєструватися платником ПДВ добровільно.

Україна

Якщо самозайнята особа / ФОП, зареєстрований в Україні, постачає товари/послуги, які є об’єктом оподаткування ПДВ в Україні, така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ і стягувати ПДВ, якщо такі постачання протягом останніх 12 місяців перевищують 1 000 000 грн (що становить приблизно 26 000 євро). У разі поставок нижче зазначеного порогу можлива добровільна реєстрація платником ПДВ. Платники єдиного податку, крім тих, що сплачують податок за ставкою 3%, не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ.

3. Про гайд
3.1. Упорядники

INTEGRITES – це юридична фірма повного циклу з офісами в Україні та Казахстані, представництвами в Німеччині та Великобританії.

За 18 років INTEGRITES забезпечила юридичною підтримкою понад 1600 клієнтів з усього світу, серед яких компанії Fortune 500 та міжнародні фінансові інституції. Клієнти фірми – визнані лідери в різних галузях: від будівництва, інфраструктури та сільського господарства до виробництва, фармацевтики і роздрібної торгівлі.

INTEGRITES рекомендують для транскордонної роботи – супроводу інвестиційних угод, складних транзакцій, комплексного вирішення спорів, і для проєктів, що вимагають глибоких галузевих знань.

Окрім країн своєї присутності, INTEGRITES надає юридичні консультації клієнтам з інших юрисдикцій. У фірмі функціонують департаменти по роботі з клієнтами з німецькомовних та франкофонних країн (German Desk та French Desk). INTEGRITES також співпрацює з налагодженою мережею з понад 100 юридичних фірм в інших юрисдикціях.

Щороку фірма отримує визнання провідних міжнародних юридичних директорій та ренкінгів: Chambers Global/Europe, The Legal 500 EMEA, Who's Who Legal, IFLR 1000, Best Lawyers, Financial Times Innovative Lawyers. У 2022 році INTEGRITES стала фіналістом Chambers Europe Awards та The Lawyer European Awards в категорії Юридична фірма року в Україні.

CREDIS Law - це відома словацька юридична фірма, що була заснована в 2005 році та має головний офіс у Братиславі.

Команда пропонує широку юридичну експертизу в корпоративному праві, M&A, питаннях нерухомості, а також трудовому, кримінальному та податковому праві.

Фірма володіє значним досвідом представництва міжнародних клієнтів та великих корпорацій перед державними та регіональними органами влади, а також у судах.

Професійна експертиза CREDIS Law визнана міжнародними юридичними рейтингами IFLR1000, PLC Which Lawyer, та Legal 500.

CREDIS Law – член International Practice Group та European Immigration Lawyers Network, а також член виконавчого комітету ISA (Асоціація сприяння інвестиціям, заснована Словацькою агенцією розвитку торгівлі та інвестицій).

Окрім англійської, CREDIS Law комунікує з клієнтами корейською, німецькою та російською мовами.

3.2. Зв'язатися з нами
Вікторія Фоменко

Партнер,
Практика податкового і митного права

Viktoriya.Fomenko@integrites.com

+380 44 391 38 53

www.integrites.com | FB | LN

Spain
1. Податкове резидентство і податкові обов’язки в Україні та Іспанії
1.1. Податкове резидентство

Відповідно до законодавства Іспанії, фізична особа буде визнаватися резидентом Іспанії в разі, якщо виконується принаймні одна з двох наступних умов:
(i) особа проживає в Іспанії більше 183 днів протягом року; або
(ii) особа має центр економічних інтересів у Іспанії
За відсутності доказів протилежного вважається, що платник податків постійно проживає на території Іспанії, коли його / її законна (-ий) дружина / чоловік та неповнолітні діти постійно проживають в Іспанії.

При обчисленні періоду перебування на території Іспанії буде враховуватися час епізодичної відсутності особи в Іспанії, якщо тільки не буде підтверджено податкове резидентство в іншій країні. Натомість, період перебування в країні через безкоштовну культурну чи гуманітарну співпрацю з іспанською владою не буде братися до уваги.

Однак Генеральний директорат з податків ("DGT"), рішення якого є обов’язковими для іспанської податкової служби (STA), нещодавно дійшов висновку, що навіть період карантину протягом 2020 фінансового року через COVID-19 вважається часом, проведеним в Іспанії, для цілей визначення податкового резидентства. У цьому відношенні немає спеціальних правил щодо форс-мажорних обставин, які б дозволили не враховувати час перебування в Іспанії для цілей податкового резидентства.

Більшість українців були податковими резидентами України до того, як переїхали до Іспанії через війну. Таким чином, якщо одночасно виконуються будь-який із зазначених вище локальних іспанських критеріїв і критерії податкового резидентства, викладені у Податковому кодексі України, податкове резидентство українців має визначатися на основі Конвенції між Україною та Іспанією про уникнення подвійного оподаткування (Конвенція; наразі до ратифікації і початку дії нової Конвенції між Україною і Іспанією застосовується Конвенція від 1 березня 1985 року, укладена між Іспанією та СРСР). Відповідно до Конвенції, для визначення країни податкового резидентства застосовуються наступні критерії (почергово; кожен наступний критерій застосовується, якщо неможливо визначити податкове резидентство на підставі попереднього критерію):
(i) країна, в якій наявне постійне житло (житло, придатне для постійного проживання незалежно від того, як довго особа перебуває в цьому постійному житлі);
(ii) якщо постійне житло є в обох країнах, тоді країна наявності центру життєвих інтересів (місце проживання сім’ї, місцезнаходження бізнесу, робота тощо). Цей критерій є відмінним від критерію центру економічних інтересів, передбаченого Законом Іспанії про податок на доходи фізичних осіб (Закон про ПДФО);
(iii) якщо центр життєвих інтересів не може бути ідентифікований або постійне житло відсутнє, тоді країна звичайного місця проживання (визначається залежно від регулярності та тривалості перебування особи у певній країні);
(iv) якщо особа постійно проживає в обох державах / не проживає в жодній державі, тоді застосовується критерій країни громадянства. Якщо країну податкового резидентства не можливо визначити на підставі вказаних критеріїв, Україна і Іспанія повинні вирішити це питання за процедурою взаємного узгодження.

Звертаємо Вашу увагу, що правила Конвенції застосовуватимуться лише якщо особа вважається податковим резидентом в обох юрисдикціях. Зокрема, якщо українці мають лише тимчасове житло в Іспанії (наприклад, орендовану квартиру на термін до 1 року), зберігаючи постійне житло в Україні, вони можуть вважатися податковими резидентами Іспанії відповідно до законодавства Іспанії за умови дотримання вищезазначені вимоги (тобто проживають в Іспанії понад 183 дні або мають центр економічних інтересів в Іспанії), і водночас можуть вважатися українськими податковими резидентами відповідно до українського податкового законодавства. У цьому випадку існує конфлікт податкового резидентства, який має бути вирішений відповідно до правил Конвенції.

Якщо фізична особа стає податковим резидентом Іспанії в певному році, тоді він / вона вважається податковим резидентом протягом усього року, коли відповідає критерію резидентства (тобто не з 183-го дня). Наступного року необхідно знову оцінити критерій проживання.

На даний момент влада Іспанії не прийняла жодних спеціальних правил / роз’яснень щодо статусу податкового резидентства українців. Таким чином, щодо українців повинні діяти загальні правила Іспанії та Конвенції.

1.2. Реєстрація в податкових органах Іспанії

Особи з іноземним громадянством, які через свої економічні, професійні чи соціальні інтереси мають зв’язок з Іспанією, повинні подати заяву на отримання ідентифікаційного номера іноземця (“NIE” за іспанською абревіатурою) в Управління у справах іноземців Міністерства внутрішніх справ і подати для цього відповідні документи. Юридичні особи, які мають подібні інтереси в Іспанії, повинні отримати податковий ідентифікаційний номер (“NIF”).

У випадку, якщо юридична особа здійснює свою діяльність на території Іспанії через постійне представництво, яка відмінна від діяльності юридичної особи-нерезидента, їй потрібно буде отримати власний NIF.

В обох випадках до податкових органів можна подати заяву про призначення попереднього NIE або NIF до отримання остаточного.

Отримання NIE або NIF має важливе значення для роботи з юридичними / податковими питаннями (для подання податкових декларацій в іспанські податкові органи тощо).

У сфері податкового адміністрування існує декілька податкових обліків, які дозволяють органам влади контролювати дотримання податкових зобов’язань:

  • Обліків платників податків: складається з фізичних або юридичних осіб, які повинні мати NIF або, у випадку іспанців, національний ID (“DNI” за іспанською абревіатурою), або NIE.
    Реєстрація в обліку потрібна для податкових цілей і реєстраційні дані підлягають оновленню у разі зміни даних про особу (наприклад, зміна адреси, зміна особистих даних тощо).
  • Облік підприємців, осіб, які ведуть професійну діяльність, і податкових агентів: він складається, серед іншого, з фізичних та юридичних осіб, які здійснюють або будуть здійснювати на території Іспанії (i) бізнес або професійну діяльність, (ii) виплачувати дохід, що підлягає оподаткуванню у джерела виплати, (iii) хоча вони не проживають на території Іспанії, але діють в країні через постійне представництво або виплачують дохід, що підлягає оподаткуванню у джерела виплати в Іспанії, тощо.
    Основна мета реєстрації в цьому обліку полягає в тому, щоб повідомити податкові органи про свою реєстрацію, а також про будь-які зміни, які стосуються різних податків (ПДВ, податок на репатріацію, податок на прибуток підприємств, тощо), можливості застосувати спеціальні режими, реєстрацію в реєстрі внутрішніх операторів (intra-Community operators) тощо.

Для отримання додаткової інформації про податкові зобов’язання підприємців і фахівців, які проживають на території Іспанії, будь ласка, перегляньте посібник, розміщений на веб-сайті іспанської податкової служби ("STA") іспанською та англійською мовами.

1.3. Подання податкової декларації та сплата податків
1.3.1. Для податкових резидентів України
Spain

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Іспанії потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Іспанії згідно з правилами оподаткування доходів нерезидентів Іспанії, якщо такий податок не утримується особою, яка виплачує дохід.

У цьому випадку, оскільки фізична особа вважається нерезидентом Іспанії, він / вона оподатковуватиметься податком лише тоді, коли він / вона отримує дохід з іспанських джерел. Цей режим оподаткування застосовується до нерезидентів (фізичних або юридичних осіб), які не здійснюють діяльність в Іспанії через постійне представництво. У останньому випадку постійні представництва, розташовані на території Іспанії, оподатковуватимуть увесь дохід (прибуток), що відноситься до представництва незалежно від місця походження такого доходу і, загалом, їх оподатковуваний дохід (прибуток) визначатиметься відповідно до правил, що застосовуються до компаній-резидентів в Іспанії.

У будь-якому випадку необхідно буде визначити, згідно з відповідним правилами Конвенції, чи має Іспанія повноваження оподатковувати такий дохід і чи такий дохід фактично підлягає оподаткуванню в Іспанії відповідно до національного законодавства Іспанії.

Процедура та строк подання податкової декларації для нерезидентів відрізняються від правил, описаних нижче для податкових резидентів Іспанії. Залежно від виду отриманого доходу строк подачі податкової декларації становить:

  • Для доходу, отриманого від передачі нерухомості – протягом 3 місяців після такої передачі. Покупець повинен попередньо утримати податок у розмірі 3% від ціни договору (ця сума зараховується в рахунок податку, що підлягає сплаті нерезидентом-продавцем)
  • (ii) для доходу, отриманого від володіння або оренди нерухомості – до 31 грудня наступного фінансового року
  • Для інших доходів:

    (i) самостійне визначення доходу, із якого фактично сплачується податок в Іспанії – до 20 квітня/липня/жовтня/січня для доходу, отриманого за попередній квартал;

    (ii) самостійне визначення доходу, із якого фактично не сплачується податок в Іспанії – до 20 січня наступного фінансового року;

    (iii) самостійне визначення доходу із запитом на відшкодування податку – між 1 лютим наступного фінансового року та строками давності.

Ukraine

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, та якщо податок не був утриманий податковим агентом при виплаті такого доходу. Декларація за загальним правилом подається до 1 травня року, що настає за звітним, а податки сплачуються до 1 серпня цього ж року, в якому подано декларацію.

Спеціальні строки для подання декларацій і сплати податків передбачені для фізичних осіб-підприємців.

1.3.2. Для податкових резидентів Іспанії
Spain

Він / вона має подати декларацію та сплатити податок до 30 червня року, наступного за звітним.

Якщо фізична особа отримує лише зарплату від іспанського роботодавця та вважається податковим резидентом Іспанії, тоді він / вона повинна подати податкову декларацію, лише якщо його / її річний дохід за наймом перевищує (і) 22 000 євро або (іі) 15 000 євро, якщо дохід за наймом отримано від двох або більше роботодавців, і річна сума зарплати, отримана від другого та наступних роботодавців, перевищує 1 500 євро.

Ukraine

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, крім випадків, коли податок утримується платником доходу (податковим агентом). Строки подання декларації та сплати податку такі ж, як і для податкових резидентів України. Однак у більшості випадків податки за нерезидентів України утримуються податковими агентами або сплачуються нерезидентами особисто до / при укладенні окремих угод (якщо здійснюється продаж майна) без необхідності подання особою податкової декларації.

1.3.3. Штрафи
Spain

Якщо правила подачі податкової декларації були порушені, то за:

(i) несвоєчасне подання податкової декларації, якщо це виявлено особою перед податковою перевіркою, ініційованою податковими органами Іспанії, – штраф у розмірі від 1% до 15% податку, що належить до сплати, і відсотки за прострочену сплату після 12-місячного періоду;

(ii) неподання податкової декларації та / або несплату податків, якщо порушення виявлено податковими органами Іспанії – штраф у розмірі від 50% до 150% від суми податку.

Ukraine

Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації фізичною особою може призвести до накладення штрафу в розмірі від 340 до 1020 грн (приблизно від 9 євро до 29 євро за офіційним обмінним курсом). Неправильне визначення суми податків (зборів) може призвести до накладення штрафу в розмірі 10% / 25% / 50% суми податку (збору), якщо податковий орган виявить порушення та самостійно нарахує податки (збори). За несвоєчасну сплату податків (зборів) може бути накладено штраф у розмірі 5%-50% від суми податку (збору) плюс щоденна пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки, встановленої Національним банком України.

До окремих платників податку можуть бути застосовані інші розміри штрафних санкцій.

2. Оподаткування доходів в Україні та Іспанії
2.1. Оподаткування заробітної плати від українського роботодавця під час дистанційної роботи з Іспанії
2.1.1. Для податкових резидентів України, які не кваліфікуються податковими резидентами Іспанії
Spain

В Іспанії заробітна плата від українського роботодавця не оподатковується за умови, що така робота не здійснюється в Іспанії і не становить постійного представництва відповідно до правил податку на доходи нерезидентів в Іспанії (“NRIT”). Однак, відповідно до Конвенції навіть якщо така робота здійснюється на території Іспанії, то заробітна плата може підлягати оподаткуванню лише в Україні за умови, що: (1) резидент України перебуває в Іспанії не довше 183 днів на рік, (2) українська компанія (роботодавець) не є податковим резидентом Іспанії, та (3) заробітна плата не відноситься до іспанського постійного представництва української компанії. Якщо ці критерії не виконуються одночасно, то заробітна плата від українського роботодавця буде вважатися такою, що має джерело походження в Іспанії, і вся сума заробітної плати повинна оподатковуватися в Іспанії відповідно до NRIT.

Ставка ПДФО для українців, які не є податковими резидентами Іспанії, становить 24% (“ПДФО щодо нерезидентів”)

Така фізична особа повинна подати податкову декларацію та сплатити податок, як описано вище в розділі 1.3 цього гайду.

Генеральний директорат з податків (DGT) нещодавно проаналізував і прийшов до висновку, що домашній офіс працівника не може вважатися постійним представництвом, якщо (i) діяльність, яку раніше виконував працівник, не змінилася в результаті його/її переїзду до Іспанії; (ii) переїзд до Іспанії був виключно особистим рішенням; (iii) іноземна компанія не несе жодних витрат, спричинених перебуванням працівника в Іспанії, і домашній офіс не знаходиться в розпорядженні компанії; та (iv) іноземна компанія має офіс за кордоном, який міг використовуватися працівником для виконання його повсякденної роботи без необхідності перебувати в Іспанії. Тим не менш, необхідно провести аналіз кожного окремого випадку, щоб визначити наявність / відсутність постійного представництва.

Ukraine

В Україні така заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1.5%. ПДФО та військовий збір утримуються роботодавцем як податковим агентом за рахунок працівника при виплаті заробітної плати. У працівника відсутній обов’язок подавати податкову декларацію.

На практиці може бути складним уникненням подвійного оподаткування, якщо зарплата також оподатковується в Іспанії. Це може призвести до подвійного оподаткування зарплати в Україні і в Іспанії.

2.1.2. Для податкових резидентів Іспанії
Spain

Заробітна плата від українського роботодавця підлягає оподаткуванню в Іспанії ПДФО за прогресивною шкалою (залежно від обсягу доходу). Ставка податку складається зі ставки податку на державному і муніципальному рівнях. Муніципальні ставки можуть відрізнятися залежно від території, на якій проживає особа. Приблизні загальні ставки ПДФО (враховуючи державні та муніципальні ставки; державна ставка вказана окремо в дужках) залежно від обсягу доходу такі:

  • (i) до 12 450 євро - 19% (державна ставка is 9,5%)
  • 12 450.01 – 20 200 євро - 24% (державна ставка 12%)
  • 20 200.01 – 35 200 євро - 30% (державна ставка 15%)
  • 35 200.01 – 60 000 євро - 37% (державна ставка 18,5%)
  • 60 000.01 – 300 000 євро - 45% (державна ставка 22,5%)
  • понад 300 000 євро - 47% (державна ставка 24,5%)

(Стандартні ставки ПДФО)

Можна оподатковуватись як індивідуально, так і спільно з подружжям (виходячи з поняття сім’ї). Проте наведена вище податкова шкала застосовується до обох випадків оподаткування.

Щоб визначити точну ефективну ставку, яка буде застосовуватись до доходу окремої особи, слід ознайомитися зі ставками, що передбачені на муніципальному рівні.

Певні доходи (відсотки, приріст капіталу тощо) оподатковуються відповідно до іншої шкали оподаткування, що застосовується до доходу від заощаджень. З 1 січня 2023 року Закон про загальний бюджет на 2023 рік вносить зміни до цієї шкали оподаткування.

Така фізична особа повинна подати податкову декларацію та сплатити податок, як описано вище в розділі 1.3 гайду. Якщо українська компанія утримувала ПДФО в Україні (або його безпосередньо сплачувала фізична особа), цей український податок можливо зарахувати до іспанського податку з урахуванням певних спеціальних правил, викладених у Законі про ПДФО.

Ukraine

Відповідно до Конвенції заробітна плата , отримана внаслідок віддаленої роботи з Іспанії на українського роботодавця, не повинна підлягати оподаткуванню в Україні.

На практиці можуть виникати певні складнощі з уникненням подвійного оподаткування, що може призвести до подвійного оподаткування доходу.

2.1.3. Соціальне / медичне страхування або ЄСВ
Spain

Відповідно до Угоди про соціальне забезпечення між Україною та Іспанією (Угода про Соціальне Забезпечення), в обох випадках (тобто якщо фізична особа є податковим резидентом України чи Іспанії) українець/ка, який / яка отримує заробітну плату від українського роботодавця, та його / її роботодавець підпадають під наступні правила щодо соціального / медичного страхування:

  • після переїзду до Іспанії на українського працівника поширюватимуться українські правила соціального / медичного страхування протягом перших 2 років, якщо його / її не було направлено на заміну іншої особи, термін відрядження якої минув;
  • протягом наступних 2 років (після 2 перших) український працівник може залишатися підпорядкованим українським правилам соціального / медичного страхування за умови, що компетентний орган Іспанії дає свою згоду. В іншому випадку застосовуватимуться правила соціального / медичного страхування в Іспанії;
  • після цих перших 2 років (або після наступних 2 років, якщо це дозволено), правила соціального / медичного страхування в Іспанії застосовуватимуться для всіх цілей (якщо тільки Іспанія не запровадить спеціальні винятки для українців).

Однак ці правила застосовуватимуться лише у випадку тимчасового переїзду працівника до Іспанії, що підтверджується відповідними документами про працевлаштування та надання довідки про те, що до нього / неї поширюються закони України. В іншому випадку правила соціального / медичного страхування Іспанії застосовуватимуться, відколи зарплата особи підлягатиме оподаткуванню в Іспанії.

Якщо фізична особа зобов’язана сплачувати внески на соціальне / медичне страхування Іспанії, український роботодавець повинен зареєструватися в органі соціального забезпечення в Іспанії (“TGSS” за іспанською абревіатурою) і сплачувати внесок на соціальне страхування щомісяця. Сума внеску така ж, як описано нижче для осіб, які працюють на іспанського роботодавця.

Ukraine

В Україні стандартна ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 22% від заробітної плати, яка сплачується щомісяця за рахунок роботодавця. База нарахування ЄСВ не може бути нижчою за одну мінімальну заробітну плату (з 1 жовтня 2022 року – 6 700 грн, що становить приблизно 185 євро за офіційним обмінним курсом) і не повинна перевищувати п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (з 1 жовтня 2022 року – 100 500 грн, що становить приблизно 2 775 євро за офіційним обмінним курсом).

На період воєнного стану діє звільнення від сплати ЄСВ для фізичних осіб-підприємців та окремих інших категорій фізичних осіб (їх роботодавців).

2.2. Оподаткування заробітної плати від іспанського роботодавця під час роботи в Іспанії
Spain

Якщо фізична особа є податковим резидентом Іспанії, то до її / його заробітної плати застосовуватимуться Стандартні ставки ПДФО.

Якщо фізична особа є податковим резидентом України, то застосовується ставка ПДФО щодо нерезидентів (24%).

Крім того, на розмір заробітної плати нараховується:
- соціальне страхування за ставкою 6,35% від валової заробітної плати, яке несе працівник;
- соціальне страхування за ставкою 29,90% від валової заробітної плати, оплачується роботодавцем;
Мінімальна та максимальна щомісячна база оподаткування на соціальне страхування обмежена (1 166,70 євро та 4 139,40 євро відповідно у 2022 році, 1 166,70 євро та 4 495,50 євро відповідно у 2023 році, та підлягає щорічному перегляду).

Реєстрацію працівників для цілей соціального страхування має здійснювати іспанський роботодавець.

Працівник повинен подати податкову декларацію та сплатити податок, як описано вище в розділі 1.3 цього гайду. Іспанський роботодавець утримує ПДФО з доходів працівника від роботи.

Ukraine

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом України, то така заробітна плата оподатковується в Україні ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. На заробітну плату не нараховується ЄСВ. Іспанський ПДФО може бути зарахований проти українського ПДФО, що може призвести до зменшення або відсутності ПДФО в Україні. Проте іспанський ПДФО не можна зараховувати проти військового збору в Україні, тому військовий збір у будь-якому випадку має сплачуватися із закордонної заробітної плати.

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом Іспанії, то заробітна плата, отримана внаслідок роботи в Іспанії, не оподатковується в Україні.

2.3. Оподаткування доходу директора української компанії
Spain

Залежно від обставин, фізична присутність директора української компанії в Іспанії може призвести до визнання компанії податковим резидентом Іспанії за критерієм “місце ефективного управління” або до визнання постійного представництва української компанії в Іспанії за критеріями “постійне місце діяльності” або “залежний агент”.

Гонорари директора підлягають оподаткуванню в Іспанії, якщо директор є податковим резидентом Іспанії. У цьому випадку податкові наслідки такі ж, як і для податкових резидентів Іспанії, які отримують зарплату від українського роботодавця. Однак податок на доходи фізичних осіб, утриманий в Україні, може бути зарахований до податку на доходи фізичних осіб в Іспанії. Для цього директору необхідно отримати довідку про сплачені податки в Україні, апостилювати її та перекласти на іспанську мову з нотаріальним засвідченням перекладу.

Ставка податку на репатріацію, що застосовується до директорів-резидентів Іспанії для цілей оподаткування, як правило, становить 35%.

Наслідки соціального страхування такі ж, як описано для українців, які отримують зарплату від українського роботодавця.

Ukraine

В Україні винагорода директора оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримує компанія. У директора як працівника відсутній обов'язок подавати податкову декларацію.

ЄСВ сплачується за рахунок компанії у розмірі 22% від винагороди директора (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду).

2.4. Податкові резиденти Іспанії: звільнення від оподаткування при роботі за кордоном
Spain

Серед винятків, включених до Закону про ПДФО для податкових резидентів Іспанії, які сплачують ПДФО, є звільнення щодо доходу від найму, отриманого за роботу, виконану за кордоном.

Це звільнення стосується винагороди, отриманої за дні, проведені за кордоном (тобто потрібна фізична поїздка за кордон). Сума звільнення, що застосовується до доходу від найму, обмежена максимальним лімітом у 60 100 євро на рік за умови дотримання наступних вимог:

  • Працівник має бути платником ПДФО в Іспанії
  • Дохід від найму повинен виплачуватися за фактично виконану роботу за кордоном
  • Робота виконується для компанії чи організації, яка не є резидентом Іспанії, або постійним представництвом, розташованим за кордоном. Якщо особа, яка отримує результат робіт, пов’язана із особою, яка є наймачем працівника, послуга повинна створювати переваги або вигоди для суб’єкта-одержувача
  • На території, де виконується робота, має застосовуватися податок, ідентичний або аналогічний ПДФО, і це не повинна бути країна чи територія, яка вважається податковою гаванню. Ця вимога вважається дотриманою, якщо країна або територія, на якій виконується робота, уклала з Іспанією угоду про уникнення подвійного міжнародного оподаткування, яка містить положення про обмін інформацією
2.5. Спеціальний режим оподаткування, що застосовується до працівників, спеціалістів, підприємців та інвесторів, відряджених на територію Іспанії (відомий як “режим в’їзних експатріантів”)
Spain

Нещодавно до цього режиму було внесено зміни Законом 28/2022 від 21 грудня про сприяння розвитку екосистеми стартапів (відомий як “Закон про стартапи”).

Такий режим вже передбачався Законом про ПДФО. Проте з 1 січня 2023 року до нього вносяться певні зміни з метою більшої гнучкості застосування такого режиму.

Цей режим дозволяє особам, які стали податковими резидентами Іспанії, вибрати чи оподаткуватись протягом року в якому особа стала податковим резидентом та наступних п’яти податкових періодів, Податком на доходи для нерезидентів (замість ПДФО) з певними спеціальними податковими особливостями.

Вимоги для застосування цього спеціального режиму наступні.

  • Фізичні особи не повинні були бути резидентами Іспанії протягом 5 податкових періодів до їх переїзду на територію Іспанії (до 2023 року вимагалося 10 податкових періодів);
  • (ii) Переселення на територію Іспанії має відбутися або в перший рік застосування режиму, або в попередній рік, у результаті наступних обставин:
    • Як наслідок трудового договору, за винятком особливих трудових відносин професійних спортсменів і жінок (регулюється Королівським указом 1006/1985);
    • Як наслідок набуття статусу директора суб’єкта господарювання.
    Крім цього, раніше вимагалося, щоб директор не був акціонером компанії; або якщо він / вона мав пакет акцій, щоб суб’єкт господарювання не був пов’язаним. Це обмеження скасовується, крім випадків, якщо суб’єкт господарювання є особою – володільцем активів (asset-holding entity); в останньому випадку директор не повинен мати частку в суб’єкті господарювання, що призводить до пов’язаності суб’єкта і такого директора.
  • З 1 січня 2023 року можливість застосування режиму поширюється на осіб у наступних випадках:
    a) особи, які здійснюють дистанційну робота без вказівок роботодавця, коли робота виконується дистанційно за допомогою виключного використання комп’ютерних, електронних і телекомунікаційних засобів і систем. Зокрема, ця обставина буде вважатися виконаною, якщо працівник має візу для міжнародної дистанційної роботи, передбаченої Законом 14/2013 Про підтримку підприємців та їх інтернаціоналізацію;
    b) особи, які здійснюють підприємницьку економічну діяльність в Іспанії відповідно до процедури, передбаченої Законом 14/2013;
    c) Висококваліфіковані професіонали, які надають послуги компаніям, що розвиваються, або які здійснюють навчальну, дослідницьку, девелоперську та інноваційну діяльність, одержуючи від такої діяльності винагороду, що становить понад 40% їх загального доходу (бізнес, професійна чи особиста робота)

    У двох останніх випадках (b) і (c) отримання доходу, який буде класифікуватися як отриманий через постійне представництво на території Іспанії не перешкоджатиме (на відміну від інших випадків) застосуванню цього режиму.
  • Доходи не повинні отримуватися через постійне представництво на території Іспанії, за винятком випадків (b) і (c) вище.

Податкове зобов’язання визначатиметься відповідно до правил, встановлених для нерезидентів (Закон про податок на доходи нерезидентів) для доходу, отриманого без посередництва постійного представництва, з наступними особливостями:

  • Виключення, передбачені правилами для нерезидентів, не застосовуватимуться, за винятком винагороди в натуральній формі, звільненої відповідно до статті 42.3 Закону про ПДФО
  • Весь дохід платника податку від роботи вважатиметься отриманим на території Іспанії
  • Дохід, отриманий платником податку на території Іспанії протягом календарного року, оподатковуватиметься кумулятивно, без можливості будь-якого заліку
  • Дивіденди, відсотки та приріст капіталу, отримані від передачі активів, оподатковуватимуться окремо від інших доходів відповідно до податкової шкали для доходу від заощаджень (ставки від 19% до 26% в 2022 році і від 19% до 28% у 2023 році для чистого оподатковуваного доходу понад 300 000 євро)
  • Інші доходи оподатковуватимуться наступним чином: (i) перші 600 000 євро за ставкою 24% і починаючи з 600 000,01 євро за ставкою 47%

Можливість оподаткування за цим спеціальним режимом має бути реалізована шляхом подання відповідного повідомлення податковим органам протягом шести місяців з дати початку діяльності, як зазначено в реєстрі соціального страхування.

Як нововведення з 1 січня 2023 року встановлено можливість обрати особливий режим для дітей платника податку віком до 25 років (або будь-якого віку у разі інвалідності) та їх чоловіка (дружини) або, якщо відсутні шлюбні стосунки, для батьків дітей за умови дотримання певних умов.

2.6. Оподаткування доходу самозайнятої особи / приватного підприємця (ФОП), яка здійснює діяльність в Іспанії та отримує дохід із джерел з Іспанії / за межами Іспанії
2.6.1. Для податкових резидентів України
Spain

Прибуток від діяльності (дохід за вирахуванням витрат) підлягає оподаткуванню в Іспанії в тій мірі, в якій він отриманий від використання постійного місця діяльності в Іспанії (ст. 4, 5 Конвенції). Таким постійним місцем діяльності може вважатися місце постійного проживання (наприклад, житло, орендоване на тривалий термін), орендований офіс або коворкінг. Як правило, оподатковуваний прибуток постійного представництва визначається відповідно до тих самих положень, які застосовуються до компаній-резидентів Іспанії, і оподатковується за ставкою 25% від чистого прибутку. Постійні представництва можуть бути зобов’язані сплачувати проміжне платежі в рахунок податку на прибуток.

Декларацію необхідно подати протягом 25 календарних днів, що настають за шестимісячним періодом після закінчення податкового періоду (загалом для податкового періоду з 1 січня по 31 грудня граничний термін подання декларації – 25 липня наступного року).

Якщо підприємницька діяльність фізичної особи не підпадає під визначення “постійного представництва”, його / її доходи не підлягатимуть оподаткуванню в Іспанії, за умови, що вони не підпадають під жодне з визначень, викладених у Законі про податок на доходи нерезидентів для іспанського доходу (тобто. роялті). Спеціальний режим оподаткування для підприємців не передбачений.

Однак у випадку доходу з іспанського джерела необхідно буде проаналізувати тип доходу, отриманого самозайнятою особою/приватним підприємцем, щоб визначити, чи може Іспанія згідно з Конвенцією оподатковувати такий дохід. Наприклад, у випадку прибутку від ведення бізнесу, такий прибуток оподатковуватиметься за місцем резидентства постачальника послуг, якщо він / вона надасть сертифікат податкового резидентства для цілей Конвенції.

Ukraine

Дохід оподатковується в Україні наступним чином:

  • ПДФО за ставкою 18% плюс військовий збір за ставкою 1.5% плюс ЄСВ з розрахунку на місяць за ставкою 22% (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) на всю суму отриманого прибутку – для осіб, що зареєстровані як ФОП на загальній системі оподаткування чи як самозайняті особи; та
  • Єдиний податок за ставкою 2% / 3% / 5% плюс фіксований розмір ЄСВ (з 1 жовтня 2022 року – 1 474 грн, що становить приблизно 41 євро за офіційним обмінним курсом) або ЄСВ за ставкою 22% (на вибір особи)(в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) з розрахунку на місяць на весь обсяг доходу – для осіб, що зареєстровані як ФОП−платники єдиного податку 3-ї групи.
2.6.2. Для податкових резидентів Іспанії
Spain

Особа має бути зареєстрована як приватний підприємець в Іспанії. Вся сума прибутку (доходів за вирахуванням витрат) підлягає оподаткуванню ПДФО за Стандартними ставками ПДФО (див. розділ 2.1 гайду). Такі особи повинні щоквартально сплачувати авансовий податок на доходи від підприємницької діяльності, крім випадків, якщо більше 70% їх доходу від професійної діяльності оподатковується у джерела виплати доходу. Остаточне податкове зобов’язання розраховується за допомогою річної податкової декларації, як описано в розділі “Подання податкової декларації та сплата податків”.

Найпоширенішими витратами є: внески на соціальне страхування Іспанії; витрати на бухгалтерське та податкове обслуговування; професійні підписки; офісні витрати; витрати на телефон та інтернет. Окрім цих відрахувань також можна вимагати амортизації своїх бізнес-активів.

Ukraine

  • Якщо особа не зареєстрована як ФОП в Україні, то за загальним правилом дохід від підприємницької діяльності на території Іспанії не оподатковується в Україні, крім окремих доходів з джерелом походження з України. Також такий дохід не обкладається ЄСВ в Україні.
  • Якщо особа зареєстрована як ФОП в Україні, її дохід від підприємницької діяльності на території Іспанії формально може вважатися об’єктом оподаткування / нарахування ЄСВ в Україні. Рекомендується припинити реєстрацію як ФОП в Україні, якщо фізична особа стає податковим резидентом Іспанії.

2.6.3. ПДВ
Spain

Загалом, самозайняті особи / приватні підприємці, які працюють на території Іспанії, є платниками ПДВ в Іспанії.

Незареєстровані самозайняті особи / приватні підприємці, які надають послуги / постачають товари іншим платникам податку в Іспанії, не зобов’язані виконувати зобов’язання щодо ПДВ в Іспанії, якщо в цих операцій одержувач є платником податку.

Якщо одержувачі послуг (товарів) від самозайнятих осіб / приватних підприємців не є платниками ПДВ (тобто є кінцевими споживачами), платником податків таких операцій повинен бути постачальник і, отже, він / вона має виконувати зобов’язання щодо ПДВ в Іспанії.

Зауважте, що дотримання зобов’язань щодо ПДВ також може залежати від виду діяльності, яка здійснюватиметься в Іспанії (наприклад, платники податку, які здійснюють лише звільнені від ПДВ операції, не зобов’язані подавати декларації з ПДВ). Таким чином, слід проводити аналіз кожного окремого випадку, щоб перевірити конкретні зобов’язання з ПДВ кожного платника податків.

В Іспанії загальна ставка податку становить 21% (хоча існують знижені ставки ПДВ, які застосовуються до певних поставок послуг / товарів).

Ukraine

Якщо самозайнята особа / ФОП, зареєстрований в Україні, постачає товари/послуги, які є об’єктом оподаткування ПДВ в Україні, така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ і стягувати ПДВ, якщо такі постачання протягом останніх 12 місяців перевищують 1 000 000 грн (що становить приблизно 26 000 євро). У разі поставок нижче зазначеного порогу можлива добровільна реєстрація платником ПДВ. Платники єдиного податку, крім тих, що сплачують податок за ставкою 3%, не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ.

2.6.4. Соціальні внески / внески на медичне страхування
Spain

Згідно з Угодою про Соціальне Забезпечення, самозайнята особа / приватний підприємець (як резидент, так і нерезидент) підпадає під дію українських правил соціального / медичного страхування протягом перших 2 років його / її перебування в Іспанії. Після закінчення цього періоду на нього / неї поширюватимуться правила соціального страхування Іспанії.

Ставка внеску на соціальне страхування в Іспанії для самозайнятої особи / приватного підприємця становить 30,6% від його / її валового доходу. Мінімальна місячна база для внеску на соціальне страхування становить 960,60 євро, а максимальна — 4 139,40 євро. Внесок сплачується щомісяця. Самозайнята особа / підприємець повинен / повинна зареєструватися в Управлінні соціального забезпечення в Іспанії (TGSS), щоб нараховувати та сплачувати внесок на соціальне страхування. У разі несплати цих внесків може бути нараховано штраф у розмірі від 10% до 20% недоплаченої суми.

Крім того, згідно з новим Законом про стартапи, працівники, включені до спеціального режиму соціального забезпечення для самозайнятих працівників або фрілансерів, які мають ефективний контроль, прямо чи опосередковано, над компанією стартапу, що регулюється вищезазначеним Законом, і які одночасно працюють на іншого роботодавця, матимуть право на бонус у розмірі ста відсотків внеску, що відповідає мінімальній базі, встановленій у загальних умовах, у будь-який момент у зазначеному спеціальному режимі протягом перших трьох років.

Ukraine

Згідно з Угодою про Соціальне Забезпечення, самозайнята особа / приватний підприємець (як резидент, так і нерезидент) підпадає під дію українських правил соціального / медичного страхування протягом перших 2 років його / її перебування в Іспанії. Після закінчення цього періоду на нього / неї поширюватимуться правила соціального страхування в Іспанії.

2.7. Податок на багатство та податок на солідарність
Spain

Українські фізичні особи, які є податковими резидентами Іспанії, підлягають оподаткуванню податком на багатство на їхні загальні активи (розташовані в усьому світі), якщо вони перевищують певні ліміти. Нерезиденти сплачують податок лише на активи, які знаходяться в Іспанії, або на права, якими можна скористатися в Іспанії (те саме для платників податків, які обирають оподаткування за спеціальним режимом для відряджених працівників – режим в’їзних експатріантів).

Цей податок стягується муніципальною владою, яка може встановлювати власні правила і навіть застосовувати 100% зниження податку, що підлягає сплаті, щоб не стягувати податок (наприклад, Мадрид, або нещодавно Андалусія та Мурсія).

За відсутності спеціальних актів муніципальної влади, максимально можливе звільнення становить 700 000 євро. Таким чином, цей податок стягується щоразу, коли активи фізичної особи перевищують 700 000 євро. Основне місце проживання платника податку також звільнено, до 300 000 євро.

Проте є обов’язок подати податкову декларацію щодо податку на багатство, навіть у випадку коли податок не сплачується, якщо вартість активів або прав перевищує 2 000 000 євро.

Податок на солідарність, затверджений наприкінці грудня 2022 року, передбачається як додатковий податок до податку на багатство та стягуватиметься з осіб, у яких чиста вартість активів перевищує 3 000 000 євро. Сплачений податок на багатство буде вираховуватися з податку на солідарність.

2.8. Зобов’язання щодо звітування щодо активів і прав за кордоном (форма 720)
Spain

Іспанське законодавство передбачає зобов’язання звітувати про активи та права за кордоном, яке поширюється на фізичних та юридичних осіб (включаючи транзитні організації), які є резидентами Іспанії або нерезидентами з постійним представництвом.

Платники податків, які обирають оподаткування згідно зі спеціальним режимом для відряджених працівників (режим в’їзних експатріантів), зазначеним вище, не зобов’язані подавати цю декларацію.

Це зобов’язання стосується рахунків, цінних паперів, нерухомого майна або прав на нерухоме майно, за певними кількісними та якісними винятками.

Декларація про активи та права за кордоном, повинна бути подана до 31 березня року, що настає за звітним роком.

3. Про гайд
3.1. Упорядники

INTEGRITES – це юридична фірма повного циклу з офісами в Україні та Казахстані, представництвами в Німеччині та Великобританії.

За 18 років INTEGRITES забезпечила юридичною підтримкою понад 1600 клієнтів з усього світу, серед яких компанії Fortune 500 та міжнародні фінансові інституції. Клієнти фірми – визнані лідери в різних галузях: від будівництва, інфраструктури та сільського господарства до виробництва, фармацевтики і роздрібної торгівлі.

INTEGRITES рекомендують для транскордонної роботи – супроводу інвестиційних угод, складних транзакцій, комплексного вирішення спорів, і для проєктів, що вимагають глибоких галузевих знань.

Окрім країн своєї присутності, INTEGRITES надає юридичні консультації клієнтам з інших юрисдикцій. У фірмі функціонують департаменти по роботі з клієнтами з німецькомовних та франкофонних країн (German Desk та French Desk). INTEGRITES також співпрацює з налагодженою мережею з понад 100 юридичних фірм в інших юрисдикціях.

Щороку фірма отримує визнання провідних міжнародних юридичних директорій та ренкінгів: Chambers Global/Europe, The Legal 500 EMEA, Who's Who Legal, IFLR 1000, Best Lawyers, Financial Times Innovative Lawyers. У 2022 році INTEGRITES стала фіналістом Chambers Europe Awards та The Lawyer European Awards в категорії Юридична фірма року в Україні.

Garrigues, охоплюючи усі аспекти комерційного права.

Garrigues – це міжнародна фірма, що надає юридичні та податкові послуги і консультує клієнтів локального, регіонального та міжнародного рівня з усіх правових питань, що стосуються бізнесу.

Основа потужності фірми – у її команді з понад 2000 юристів, які застосовують свою крос-функціональну експертизу для вирішення проблем клієнтів.

Перевагою фірми є також її цінності, що є спільними для команд у 12 країнах на чотирьох континентах: бездоганна якість послуг, дотримання ділової етики та інноваційний підхід, що дозволяє передбачувати потреби ринку.

Основна наша мета – допомагати будувати середовище, в якому довіра та безпека сприяють розвитку бізнесу у більш справедливому, етичному, відповідальному та стійкому суспільстві.

3.2. Зв'язатися з нами
Czechia
1. Податкове резидентство і податкові обов’язки в Україні та Чехії
1.1. Податкове резидентство

Податкове резидентство – це статус, визначений на основі рівня зв’язків особи з певною країною, який показує, у якій країні загальний дохід особи із всіх джерел підлягає оподаткуванню (якщо країна податкового резидентства не оподатковує лише місцеві доходи). Фізична особа може бути податковим резидентом лише однієї країни. Якщо особа визнається податковим резидентом у двох або більше країнах, її статус податкового резидента має визначатися на основі угоди про уникнення подвійного оподаткування (за наявності).

Для податкових резидентів Чехії дохід із усіх джерел оподатковується в Чехії. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження зі Чехії. Так само для податкових резидентів України всі отримані ними доходи оподатковуються в Україні. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження з України.

Відповідно до законодавства Чехії, українець буде визнаватися резидентом Чехії в разі, якщо виконується принаймні одна з двох наступних умов:
- особа має постійне місце проживання в Чеській Республіці (власне або орендоване житло, де вона має намір проживати постійно); або
- особа проживає в Чехії більше 183 днів протягом року.

Більшість українців були податковими резидентами України до того, як переїхали до Чехії через війну. Таким чином, якщо виконується будь-який із зазначених вище локальних критеріїв Чехії, податкове резидентство українців має визначатися на основі Конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Чехією (Конвенція).

Відповідно до Конвенції, для визначення країни податкового резидентства особи почергово (кожен наступний критерій застосовується, якщо неможливо визначити податкове резидентство на підставі попереднього критерію):застосовуються наступні критерії: (i) країна, в якій наявне постійне житло (житло, придатне для постійного проживання незалежно від того, як довго особа перебуває в цьому постійному житлі); (ii) якщо постійне житло є в обох країнах, тоді країна наявності центру життєвих інтересів (місце проживання сім’ї, місцезнаходження бізнесу, робота тощо); (iii) якщо центр життєвих інтересів не може бути ідентифікований або постійне житло відсутнє, тоді країна звичайного місця проживання (залежить від регулярності та тривалості перебування особи); та (iv) якщо особа постійно проживає в обох державах / не проживає в жодній державі, тоді застосовується критерій країни громадянства.

Влада Чехії не приймала спеціальних правил / не видавала оз’яснень щодо статусу податкового резидентства українців, які переїхали до Чехії через війну. Таким чином, щодо українців повинні діяти загальні правила Чехії та Конвенції.

Гуманітарна допомога та пожертви, отримані українцями в Чехії для подолання наслідків бойових дій в Україні, звільняються від оподаткування в Чехії. Платникам податків з України також дозволено скористатися можливістю зменшити базу оподаткування шляхом спеціальних відрахувань, якщо їхній оподатковуваний дохід із джерел у Чехії становить 90% оподатковуваного доходу. Така допомога (пожертви), надані у 2022-2023 роках за кошти чеського бюджету українцям, які звернулися за тимчасовим захистом у Чехії, також звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) в Україні.

Якщо фізична особа стає податковим резидентом Чехії в певному році, тоді він / вона вважається податковим резидентом протягом усього року.

1.2. Реєстрація в податкових органах Чехії

Українці повинні зареєструватися у податкових органах Чехії якщо вони (i) є податковими резидентами Чехії та розпочали діяльність, яка є джерелом доходу від самозайнятої діяльності, або отримали дохід від самозайнятої діяльності, який підлягає оподаткуванню в Чехії, або вони (ii) не є податковими резидентами Чехії, але отримують дохід від самозайнятої діяльності, який підлягає оподаткуванню у Чехії (наприклад, через постійне представництво, яке виникає у зв’язку з такою діяльністю) При взятті на податковий облік українцям надається податковий номер (Tax ID).

Якщо українці подали документи на отримання довгострокової візи, дозволу на довгострокове проживання, дозволу на постійне проживання або тимчасового захисту в Чеській Республіці, їм надається Tax ID після схвалення заявки та видачі місцевого ідентифікаційного документа Департаментом у справах притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чехії. У цьому разі додатково реєструватися у податкових органах не потрібно.

У більшості випадків реєстрація для цілей медичного страхування в Чеській Республіці є обов’язковою через державну чи приватну компанію, яка здійснює медичне страхування. Громадяни / фізичні особи, які постійно проживають в Чехії та будь-яка особа, яка працює у чеського роботодавця, автоматично вважаються застрахованими згідно з державною системою охорони здоров’я Чехії та сплачують щомісячні внески зі своєї зарплати / винагороди. При цьому винятки передбачені для студентів, осіб, які цілодобово доглядають за дітьми, та осіб, які в пошуках роботи і зареєстровані у службі зайнятості.

1.3. Подання податкової декларації та сплата податків
1.3.1. Для податкових резидентів України
Чехія

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Чехії потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Чехії і лише щодо такого доходу. Не потрібно подавати річну податкову декларацію, якщо особа отримувала тільки дохід за наймом, із якого щомісячно утримується податок роботодавцем. У такому випадку податкові зобов’язання можуть бути узгоджені роботодавцем щороку за допомогою щорічної звірки авансових платежів із заробітної плати. Порядок і терміни подання річної декларації про доходи фізичних осіб такі ж, як описано нижче для чеських податкових резидентів.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, та якщо податок не був утриманий податковим агентом при виплаті такого доходу. Декларація за загальним правилом подається до 1 травня року, що настає за звітним, а податки сплачуються до 1 серпня цього ж року, в якому подано декларацію.

Спеціальні строки для подання декларацій і сплати податків передбачені для фізичних осіб-підприємців.

1.3.2. Для податкових резидентів Чехії
Чехія

Фізична особа має подати декларацію та задекларувати всі свої оподатковані міжнародні доходи. Подібно до податкових нерезидентів Чехії, річну податкову декларацію не потрібно подавати, якщо особа отримує дохід лише за наймом, із якого щомісячно утримується податок роботодавцем. У такому випадку податкові зобов’язання можуть бути узгоджені роботодавцем на щорічній основі за допомогою річної звірки авансових платежів із заробітної плати.

Як зазначено вище, якщо фізична особа отримувала дохід за наймом (наприклад, зарплату від одного чеського роботодавця), тоді він / вона може попросити роботодавця виконати річну звірку авансових платежів із заробітної плати, незалежно від податкового резидентства особи. У цьому випадку фізична особа звільняється від подання окремої річної декларації з ПДФО. Це правило не застосовуватиметеся, якщо така особа працює протягом податкового року на кількох роботодавців одночасно.

Річна декларація про доходи фізичних осіб має бути подана, а остаточні податкові зобов’язання мають бути сплачені: (i) до 1 квітня року, наступного за звітним – як основне правило; (ii) до 2 травня року, наступного за звітним, – у разі подання податкової декларації в електронному вигляді; та (iii) до 1 липня року, наступного за звітним, – у разі подання податкової декларації податковим консультантом платника податків. За індивідуальним зверненням платника податків податкові органи можуть продовжити строк подання податкової декларації на три календарних місяці. Також платник податку, який отримує доходи з іноземних джерел, може подати заяву про продовження строку до 1 числа 11 місяця, що настає після податкового періоду, за який подається звітність.

Водночас фізичні особи, із доходу яких щомісячно не утримується податок, повинні сплачувати щоквартально / на піврічній основі авансовий внесок з ПДФО на підставі нарахованого податкового зобов’язання за попередній рік. У цьому випадку остаточне податкове зобов’язання (обчислюється як ПДФО з доходу за рік за вирахуванням сплачених авансових внесків) здійснюється у строки, визначені в попередньому абзаці.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, крім випадків, коли податок утримується платником доходу (податковим агентом). Строки подання декларації та сплати податку такі ж, як і для податкових резидентів України. Однак у більшості випадків податки за нерезидентів України утримуються податковими агентами або сплачуються нерезидентами особисто до / при укладенні окремих угод (якщо здійснюється продаж майна) без необхідності подання особою податкової декларації.

1.3.3. Штрафи
Чехія

Несвоєчасне подання або неподання податкової декларації, недекларування сукупного доходу може призвести до фінансових санкцій. За ці порушення нараховується щоденний штраф у розмірі 0,05% від нарахованого податку, але не може перевищувати 5% нарахованого податку. Цей штраф може бути скасовано, якщо декларацію було подано, а причина затримки була визнана вагомою. Несвоєчасна сплата або несплата податку може призвести до нарахування пені, яка дорівнює ставці репо, встановленої Національним Банком Чехії на 1-й день календарного півріччя, коли відбулася затримка, плюс 8%. Ці відсотки також можуть бути скасовані, якщо податок остаточно сплачено, а штраф розглядається як занадто суворе покаранням.

Україна

Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації фізичною особою може призвести до накладення штрафу в розмірі від 340 до 1020 грн (приблизно від 9 євро до 29 євро за офіційним обмінним курсом). Неправильне визначення суми податків (зборів) може призвести до накладення штрафу в розмірі 10% / 25% / 50% суми податку (збору), якщо податковий орган виявить порушення та самостійно нарахує податки (збори). За несвоєчасну сплату податків (зборів) може бути накладено штраф у розмірі 5%-50% від суми податку (збору) плюс щоденна пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки, встановленої Національним банком України.

До окремих платників податку можуть бути застосовані інші розміри штрафних санкцій.

1.4. Банківський рахунок
Чехія

На практиці фізична особа повинна відкрити банківський рахунок у чеському банку для отримання заробітної плати від чеського роботодавця. Не обов’язково відкривати місцевий банківський рахунок виключно з метою сплати податку, оскільки сплата податкових зобов’язань можлива з іноземних банківських рахунків.

Податкові органи Чехії можуть отримати доступ до інформації про рух коштів на рахунку фізичної особи, відкритому в чеському банку, лише за умови офіційного розслідування податкового правопорушення.

Україна

Для отримання заробітної плати від українського роботодавця фізичні особи повинні мати банківський рахунок в українському банку (якщо розрахунки здійснюються у безготівковій формі).

ФОП зазвичай мають право відкривати банківські рахунки за кордоном, але для платників єдиного податку важливо, щоб такий рахунок відкривався як спеціальний рахунок для ФОП, а не як приватний рахунок фізичної особи. В останньому випадку існує ризик оподаткування доходу від господарської діяльності не єдиним податком, а ПДФО (за базовою ставкою 18%) та військовим збором (1,5%).

2. Оподаткування доходів в Україні та Чехії
2.1. Оподаткування заробітної плати від українського роботодавця під час дистанційної роботи з Чехії
2.1.1. Для податкових резидентів України
Чехія

Відповідно до правил Конвенції заробітна плата не підлягає оподаткуванню в Чехії за умови, що (i) українська фізична особа перебуває в Чехії протягом періоду, що не перевищує 183 днів. протягом будь-яких 12 календарних місяців, (ii) українська компанія-роботодавець не є податковим резидентом Чехії, і (iii) заробітна плата не відноситься до чеського постійного представництва української компанії-роботодавця. Якщо ці критерії не виконуються одночасно, тоді вся сума заробітної плати, отриманої за роботу, виконану на території Чехії (а не лише заробітна плата, отримана після спливу вказаних 183 днів), повинна оподатковуватись в Чехії ПДФО за ставкою: 15% – для доходу з усіх джерел до 1 935 552 чеських крон (у 2023 році); 23% – на суму перевищення (“Податкова Шкала”).

Така особа повинна подати податкову декларацію та сплатити податок, як описано в розділі 1.3 цього гайду. Незважаючи на те, що українська компанія також утримує ПДФО в Україні, український податок не можна зарахувати проти чеського податку, оскільки згідно з Конвенцією, Чехія першочергово має право оподатковувати такий дохід.

Україна

В Україні така заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1.5%. ПДФО та військовий збір утримуються роботодавцем як податковим агентом за рахунок працівника при виплаті заробітної плати. У працівника відсутній обов’язок подавати податкову декларацію.

На практиці може бути складним уникненням подвійного оподаткування, якщо зарплата також оподатковується у Чехії. Це може призвести до подвійного оподаткування зарплати в Україні і у Чехії.

2.1.2. Для податкових резидентів Чехії
Чехія

Міжнародний дохід, включаючи заробітну плату в Україні, підлягає оподаткуванню у Чехії за Податковою Шкалою (15% / 23%) і відповідно до тієї ж процедури, що вказана в розділі 1.3 цього гайду, незалежно від вищезазначених критеріїв, застосовних до українських податкових резидентів (критерії перебування в Чехії більше 183 днів тощо).

Україна

Відповідно до Конвенції заробітна плата, отримана внаслідок віддаленої роботи з Чехії на українського роботодавця, не повинна підлягати оподаткуванню в Україні.

На практиці можуть виникати певні складнощі з уникненням подвійного оподаткування, що може призвести до подвійного оподаткування зарплати.

2.1.3. Соціальне / медичне страхування або ЄСВ
Чехія

Згідно з правилами соціального / медичного страхування Чехії, українці, які працюють і отримують заробітну плату від українського роботодавця, незалежно від свого статусу податкового резидентства (Україна чи Чехія), не сплачують внески на обов’язкове соціальне / медичне страхування у Чехії, крім випадків, коли український роботодавець має філію, зареєстровану у Чехії та / або він / вона є постійними резидентами Чехії. Українська компанія-роботодавець, працівники якої працюють віддалено із Чехії, може мати зобов’язання зареєструватися в системі соціального / медичного страхування у Чехії у випадку, якщо працівники не залишаються підпорядкованими системі обов’язкового соціального / медичного страхування Україні відповідно до Угоди про соціальне забезпечення між Україною та Чехією.

Україна

В Україні стандартна ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 22% від заробітної плати, яка сплачується щомісяця за рахунок роботодавця. База нарахування ЄСВ не може бути нижчою за одну мінімальну заробітну плату (з 1 жовтня 2022 року – 6 700 грн, що становить приблизно 175 євро) і не повинна перевищувати п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (з 1 жовтня 2022 року – 100 500 грн, що становить приблизно 2 625 євро).

На період воєнного стану діє звільнення від сплати ЄСВ для фізичних осіб-підприємців та окремих інших категорій фізичних осіб (їх роботодавців).

2.2. Оподаткування заробітної плати від чеського роботодавця під час роботи в Чехії
Чехія

Заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО у Чехії відповідно до Податкової Шкали (15% / 23%), незалежно від статусу податкового резидентства особи. У випадку податкових нерезидентів Чехії для цілей оподатковується лише заробітна плата, що відноситься до роботи, виконаної на території Чехії (як вказано у розділі 2.1 цього гайду).

Крім того, на заробітну плату нараховується:

  • медичне страхування у розмірі 4,5% від заробітної плати, що сплачується за рахунок працівника;
  • медичне страхування у розмірі 9% від заробітної плати за рахунок роботодавця;
  • соціальне страхування за ставкою 6,5% від заробітної плати, що сплачується за рахунок працівника;
  • соціальне страхування у розмірі 24,8% від заробітної плати, що сплачується за рахунок роботодавця.

Річна база для нарахування внеску на соціальне страхування обмежена 48-кратною середньою місячною заробітною платою на рік (1 935 552 чеських крон у 2023 році). База нарахування внеску на медичне страхування не обмежена та не має мінімальних / максимальних сум.

Реєстрацію працівників для цілей соціального страхування має здійснювати чеський роботодавець.

Україна

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом України, така заробітна плата оподатковується в Україні ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. На таку заробітну плату не нараховується ЄСВ. Чеський ПДФО може бути зарахований проти українського ПДФО, що може призвести до зменшення або відсутності ПДФО в Україні. Проте чеський ПДФО не можна зараховувати проти військового збору в Україні, тому військовий збір у будь-якому випадку має сплачуватися із закордонної заробітної плати.

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом Чехії, то заробітна плата, отримана внаслідок роботи у Чехії, не оподатковується в Україні.

2.3. Оподаткування доходу директора української компанії
Чехія

Винагорода директора, отримана як директора /члена ради директорів української компанії, підлягає оподаткуванню у Чехії, лише якщо директор є податковим резидентом Чехії. У цьому випадку податкові наслідки такі ж, як описано в розділі 2.1 цього гайду для податкового резидента Чехії, який отримує зарплату від українського роботодавця, однак ПДФО, утриманий в Україні, може бути зарахований проти чеського ПДФО. Для цього директору необхідно отримати довідку про сплачені податки в Україні та перекласти її на чеську мову з нотаріальним засвідченням перекладу.

Водночас, якщо директор також виконує звичайні трудові обов’язки (включаючи повсякденне керівництво), його / її дохід слід оподатковувати як заробітну плату, як описано в розділі 2.1 цього гайду.

Фізична присутність директора української компанії у Чехії за певних обставин може призвести до (а) визнання постійного представництва компанії у Чехії за критерієм місця управління або (б) визнання компанії податковим резидентом Чехії за критерієм місця ефективного управління.

Соціальне / медичне страхування. Згідно з чеськими правилами соціального / медичного страхування, директор української компанії, незалежно від його / її статусу податкового резидентства (український або чеський), не сплачує внески на соціальне / медичне страхування у Чехії, якщо він / вона не є постійним резидентом Чехії. Українська компанія, директор якої працює віддалено із Чехії, може мати зобов’язання зареєструватися в системі соціального / медичного страхування у Чехії у випадку, якщо директор не залишається підпорядкованим системі обов’язкового обов’язкового соціального / медичного страхування в Україні відповідно до Угоди про соціальне забезпечення між Україною та Чехією.

Україна

В Україні винагорода директора оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримує компанія. У директора як працівника відсутній обов'язок подавати податкову декларацію.

ЄСВ сплачується за рахунок компанії у розмірі 22% від винагороди директора (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду).

2.4. Оподаткування доходу самозайнятої особи / приватного підприємця (ФОП), яка здійснює діяльність у Чехії та отримує дохід із джерел зі Чехії / за межами Чехії
2.4.1. Для податкових резидентів України
Чехія

Дохід від діяльності підлягає оподаткуванню у Чехії в тій мірі, в якій він (i) класифікується як дохід від “професійних послуг або іншої незалежної діяльності” та (ii) пов’язаний з постійним місцем самозайнятої особи / приватного підприємця (місцем проживання, офісом, кабінетом тощо), регулярно доступними для нього / її у Чехії, або (iii) походить від його / її діяльності, що виконується у Чехії, за умови, що тривалість його / її перебування в цій країні перевищує 183 дні на рік.

Якщо згідно з попереднім параграфом дохід самозайнятої особи / приватного підприємця підлягає оподаткуванню у Чехії, виникають наступні податкові наслідки:

  • Якщо самозайнята особа / приватний підприємець отримує дохід за технічні послуги (включаючи управлінські, технічні та / або консультаційні послуги) від чеської юридичної особи / приватного підприємця, зареєстрованого у Чехії, такий дохід оподатковується чеським податком у джерела виплати за ставкою 15%. Податкова Шкала (15 % / 23%) не застосовується).
  • (ii) Якщо самозайнята особа / приватний підприємець отримує будь-який дохід, відмінний від зазначеного в попередньому пункті, тоді цей валовий дохід оподатковується ПДФО за Податковою Шкалою (15% / 23%) і режимом, як зазначено в розділі 2.1 цього гайду щодо заробітної плати від українського роботодавця.
Україна

Дохід оподатковується в Україні наступним чином::

  • ПДФО за ставкою 18% плюс військовий збір за ставкою 1.5% плюс ЄСВ з розрахунку на місяць за ставкою 22% (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) на всю суму отриманого прибутку – для осіб, що зареєстровані як ФОП на загальній системі оподаткування чи як самозайняті особи;
  • Єдиний податок за ставкою 3% / 5% (тимчасово можливо 2%) плюс фіксований розмір ЄСВ (з 1 жовтня 2022 року – 1 474 грн, що становить приблизно 40 євро) або, за бажанням особи, ЄСВ за ставкою 22% від розміру доходу (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) з розрахунку на місяць – для осіб, що зареєстровані як ФОП−платники єдиного податку 3-ї групи.
2.4.2. Для податкових резидентів Чехії
Чехія

Загальний дохід від самозайнятості підлягатиме оподаткуванню у Чехії.

Самозайнята особа / приватний підприємець податковий резидент Чехії, повинен офіційно зареєструватись у Чехії, як приватний підприємець. Крім того, він / вона має отримати так звану комерційну ліцензію перед початком діяльності – залежно від категорії діяльності це може бути повідомлення про плановану діяльність, подане до відповідного, або письмовий дозвіл на здійснення підприємницької. Також обов’язковою є реєстрація для сплати ПДФО, а також як платник загальнообов’язкового соціального та медичного страхування.

Оподатковуваний прибуток може бути розрахований або як (i) валовий дохід від бізнесу за вирахуванням фактичних витрат на підприємницьку діяльність, або (ii) валовий дохід від бізнесу за вирахуванням паушальних витрат (розмір цього відрахування залежить від виду діяльності приватного підприємця, але зазвичай становить 60% доходу від бізнесу і застосовується до 2 мільйонів чеських крон; для деяких видів діяльності застосовується відрахування 30%, 40% або 80% від доходу).

Як правило, для приватних підприємців, зареєстрованих у Чехії, доступні два податкові режими:

  • Податкова Шкала. Прибуток від господарської діяльності оподатковується відповідно до Податкової Шкали (15% / 23%). Крім того, приватний підприємець повинен сплачувати внески на соціальне страхування за ставкою 29,2% і внески на державне медичне страхування за ставкою 13,5%. База нарахування соціального страхування та державного медичного страхування розраховуються як 50% річної бази оподаткування від самозайнятості, тобто різниці між доходом та витратами (фактичними чи одноразовими). Річна база для нарахування внеску на соціальне страхування обмежена 48-кратною середньою місячною заробітною платою на рік (1 935 552 чеських крон у 2023 році); мінімальний місячний внесок на соціальне страхування у 2023 році становить 2 944 чеських крон. База нарахування внеску на медичне страхування не обмежена; мінімальний місячний внесок на державне медичне страхування у 2023 році становить 2 722 чеських крони. Приватний підприємець повинен сплачувати щомісячні внески, тоді як остаточний податок, внески на соціальне страхування та внески на державне медичне страхування розраховуються на основі річної податкової декларації відповідно до процедури, описаної в розділі 1.3 цього гайду.
  • Єдиний податок. Приватний підприємець може сплачувати одноразовий податок на прибуток, залежно від розміру доходу від здійснення підприємницької діяльності. Згідно із загальним правилом, одноразовий податок у 2023 році становить 6 208 чеських крон на місяць, якщо річний дохід від бізнесу не перевищує 1 мільйон чеських крон; 16 000 чеських крон на місяць, якщо річний дохід від бізнесу не перевищує 1,5 мільйони чеських крон; 26 000 чеських крон на місяць, якщо річний дохід від бізнесу не перевищує 2 мільйони чеських крон. Зазначена єдина ставка податку охоплює ПДФО, соціальне та медичне страхування. Цей податок сплачується щомісячно рівними авансовими частками. У цьому випадку ФОП не повинен подавати річну податкову декларацію, як описано в розділі 1.3 цього гайду. Оподаткування з використанням режиму єдиного податку застосовується до фрілансерів (підприємців), які отримують виключно дохід від самозайнятості, тому його не можна застосовувати, якщо фрілансери (підприємці) отримують інші види доходів, які підлягають оподаткуванню в Чехії (наприклад, дохід від найму, дохід від оренди, приріст капіталу тощо).
Україна

  • Якщо особа не зареєстрована як ФОП в Україні, то за загальним правилом дохід від підприємницької діяльності на території Чехії не оподатковується в Україні, крім окремих доходів з джерелом походження з України. Також такий дохід не обкладається ЄСВ в Україні.
  • Якщо особа зареєстрована як ФОП в Україні, її дохід від підприємницької діяльності на території Чехії формально може вважатися об’єктом оподаткування / нарахування ЄСВ в Україні. Рекомендується припинити реєстрацію як ФОП в Україні, якщо фізична особа стає податковим резидентом Чехії.

2.4.3. ПДВ
Чехія

Якщо самозайнята особа / приватний підприємець, зареєстрований як приватний підприємець у Чехії і постачає товари / послуги, які підлягають оподаткуванню ПДВ у Чехії, він / вона зобов’язаний зареєструватися як платник ПДВ, якщо такі постачання перевищують 2 мільйони чеських крон протягом 12 послідовних місяців.

У випадку якщо оборот річних поставок менший зазначеного порогу, приватний підприємець може добровільно зареєструватись платником ПДВ. Стандартна ставка ПДВ становить 21%. Знижені ставки ПДВ 10% та 15% застосовуються до поставок певних товарів / послуг. Податковим періодом з ПДВ є календарний місяць або квартал, залежно від річного обороту поставок. Для новозареєстрованих платників ПДВ податковий місячний період застосовується щонайменше протягом календарного року, в якому була здійсненна реєстрація платником ПДВ, та наступного року.

Якщо самозайнята особа / приватний підприємець не зареєстрований як приватний підприємець у Чехії, він / вона повинен зареєструватися як платник ПДВ, якщо він / вона здійснює оподатковувані ПДВ операції у Чехії, за винятком, коли виконувати зобов’язання щодо ПДВ в Чехії повинен одержувач.

Україна

Якщо самозайнята особа / ФОП, зареєстрований в Україні, постачає товари/послуги, які є об’єктом оподаткування ПДВ в Україні, така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ і стягувати ПДВ, якщо такі постачання протягом останніх 12 місяців перевищують 1 000 000 грн (що становить приблизно 26 000 євро). У разі поставок нижче зазначеного порогу можлива добровільна реєстрація платником ПДВ. Платники єдиного податку, крім тих, що сплачують податок за ставкою 3%, не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ.

3. Про гайд
3.1. Упорядники

INTEGRITES – це юридична фірма повного циклу з офісами в Україні та Казахстані, представництвами в Німеччині та Великобританії.

За 18 років INTEGRITES забезпечила юридичною підтримкою понад 1600 клієнтів з усього світу, серед яких компанії Fortune 500 та міжнародні фінансові інституції. Клієнти фірми – визнані лідери в різних галузях: від будівництва, інфраструктури та сільського господарства до виробництва, фармацевтики і роздрібної торгівлі.

INTEGRITES рекомендують для транскордонної роботи – супроводу інвестиційних угод, складних транзакцій, комплексного вирішення спорів, і для проєктів, що вимагають глибоких галузевих знань.

Окрім країн своєї присутності, INTEGRITES надає юридичні консультації клієнтам з інших юрисдикцій. У фірмі функціонують департаменти по роботі з клієнтами з німецькомовних та франкофонних країн (German Desk та French Desk). INTEGRITES також співпрацює з налагодженою мережею з понад 100 юридичних фірм в інших юрисдикціях.

Щороку фірма отримує визнання провідних міжнародних юридичних директорій та ренкінгів: Chambers Global/Europe, The Legal 500 EMEA, Who's Who Legal, IFLR 1000, Best Lawyers, Financial Times Innovative Lawyers. У 2022 році INTEGRITES стала фіналістом Chambers Europe Awards та The Lawyer European Awards в категорії Юридична фірма року в Україні.

PRK Partners - одна з провідних юридичних фірм у Центральній Європі, що вже 30 років допомагає клієнтам досягати цілей в бізнесі. Команда фірми працює в офісах у Празі, Остраві та Братиславі, і має доскональні знання чеського та словацького права, а також знається на особливостях ведення бізнесу в цих країнах.

Юристи фірми здобули освіту в провідних школах права в США, Великій Британії, Швейцарії та інших країнах. Вони також мають досвід роботи у провідних міжнародних та локальних фірмах різних юрисдикцій.

Юристи вільно володіють 15-ма мовами, включно з основними мовами регіону.

3.2. Зв'язатися з нами
Вікторія Фоменко

Партнер,
Практика податкового і митного права

Viktoriya.Fomenko@integrites.com

+380 44 391 38 53

www.integrites.com | FB | LN

Ян Бюргер

Старший радник з податків,
Прага, Чехія

jan.burger@prkpartners.com

+420 - 221 430 111

www.prkpartners.com | FB | IN

Germany
1. Податкове резидентство і податкові обов’язки в Україні та Німеччині
1.1. Податкове резидентство

Податкове резидентство – це статус, визначений на основі рівня зв’язків особи з певною країною, який показує, у якій країні загальний дохід особи із всіх джерел підлягає оподаткуванню (якщо країна податкового резидентства не оподатковує лише місцеві доходи). Фізична особа може бути податковим резидентом лише однієї країни. Якщо особа визнається податковим резидентом у двох або більше країнах, її статус податкового резидента має визначатися на основі угоди про уникнення подвійного оподаткування (за наявності).

Для податкових резидентів Німеччини дохід із усіх джерел (у тому числі закордонних) оподатковується в Німеччині. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження з Німеччини. Так само для податкових резидентів України всі отримані ними доходи (у тому числі закордонні) оподатковуються в Україні. Дохід нерезидентів підлягає оподаткуванню лише у частині, отриманій з джерелом походження з України.

Відповідно до законодавства Німеччини, українець буде визнаватися податковим резидентом в разі, якщо виконується принаймні одна з наступних умов:

A - Особа має постійне житло в Німеччині, тобто житло, яке вона використовує або яке є постійно доступним (наприклад, протягом 6-місячного чи довшого періоду). Українці, які отримали тимчасовий захист у Німеччині, можуть вважатися такими, що мають постійне житло в Німеччині за адресою їх реєстрації з дати подання звернення про такий захист; або
B - Особа звичайно проживає в Німеччині, тобто перебуває в Німеччині протягом 183 днів або більше протягом відповідного календарного року.

 Більшість українців були податковими резидентами України до того, як переїхали до Німеччини через війну. Таким чином, якщо виконується будь-який із зазначених вище локальних критеріїв Німеччини, податкове резидентство українців має визначатися на основі Конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Німеччиною (Конвенція). Відповідно до Конвенції, для визначення країни податкового резидентства особи почергово застосовуються наступні критерії: (1) країна, в якій наявне постійне житло (житло, придатне для постійного проживання незалежно від того, як довго особа перебуває в цьому постійному житлі); (2) якщо постійне житло є в обох країнах, тоді країна наявності центру життєвих інтересів (місце проживання сім’ї, місцезнаходження бізнесу, робота тощо); (3) якщо центр життєвих інтересів не може бути ідентифікований або постійне житло відсутнє, тоді країна звичайного місця проживання (залежить від регулярності та тривалості перебування особи); та (4) якщо особа постійно проживає в обох державах / не проживає в жодній державі, тоді застосовується критерій країни громадянства.

Якщо фізична особа стає податковим резидентом Німеччини у конкретному році, вона вважається податковим резидентом Німеччини починаючи з дати, коли почав виконуватися відповідний критерій податкового резидентства.

Податкові органи Німеччини не приймали спеціальних правил / роз’яснень щодо статусу податкового резидентства або оподаткування українців. Таким чином, щодо українців повинні діяти загальні правила Німеччини та Конвенції.

1.2. Реєстрація в податкових органах Німеччини

Іноземні фізичні особи повинні зареєструватися в податкових органах Німеччини та отримати податковий ідентифікаційний номер (ІПН), якщо вони планують працювати в Німеччині або перебувають в Німеччині більше ніж протягом 3 місяців, незалежно від причин для такого перебування. У випадку нереєстрації до особи не застосовуються штрафи або пеня, однак нереєстрація може бути перешкодою для відкриття банківського рахунку.

Самозайняті особи (у тому числі приватні підприємці / фрілансери) повинні також отримати податковий номер (на додаток до ІПН).

Українцям, які звернулися за наданням тимчасового захисту у Німеччині, ІПН присвоюється автоматично після погодження їх звернення та видачі дозволу на проживання, таким чином, їм не потрібно подавати окрему заяву до податкового органу.

1.3. Подання податкової декларації та сплата податків
1.3.1. Для податкових резидентів України
Німеччина

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Німеччині необхідно лише у разі отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Німеччині. Процедура та строки подання декларації та сплати податків такі ж, що й описані для податкових резидентів Німеччини нижче.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні потрібно лише за умови отримання доходу, що підлягає оподаткуванню в Україні, якщо податок не був утриманий платником такого доходу (податковим агентом) при його виплаті. Декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, а податки сплачуються до 1 серпня цього ж року.

Спеціальні строки для подання декларацій і сплати податків передбачені для фізичних осіб-підприємців.

1.3.2. Для податкових резидентів Німеччини
Німеччина

Подавати річну податкову декларацію в Німеччині необхідно лише у разі отримання протягом року оподатковуваного доходу. Декларація подається до 31 липня року, що настає за звітним. Деякі продовження кінцевого терміну для подання декларації застосовуються до 2021-2023 податкових років, а також у випадках, якщо особу представляє податковий радник.

У деяких випадках, особу може бути звільнено від подання податкової декларації (наприклад, якщо вона отримує виключно дохід у формі зарплати від одного роботодавця без додаткових благ).

Податок сплачується згідно з довідкою про нарахування, яка видається податковим органом на підставі податкової декларації особи. Якщо особа отримує дохід, з якого не утримується податок при виплаті доходу, така особа повинна щоквартально сплачувати авансові внески.

Україна

Подавати річну податкову декларацію та сплачувати податки в Україні необхідно лише у разі отримання доходу, який підлягає оподаткуванню в Україні, крім випадків, коли податок утримується платником доходу (податковим агентом). Строки подання декларації та сплати податку такі ж, як і для податкових резидентів України. Однак у більшості випадків податки за нерезидентів України утримуються податковими агентами або сплачуються нерезидентами особисто до / при укладенні окремих угод (якщо здійснюється продаж майна) без необхідності подання особою податкової декларації.

1.3.3. Штрафи
Німеччина

Несвоєчасне подання / неподання податкової декларації в Німеччині може призвести до щомісячного нарахування штрафу у розмірі 0.25% від суми несплаченого податку (встановлено обмеження розміру штрафу 10% від суми несплаченого податку або 25 000 євро, в залежності від того, що більше). Несвоєчасна сплата / несплата податку може призвести до додаткового щомісячного нарахування штрафу в розмірі 1% від суми несплаченого податку. За суттєве ухилення від сплати податків платник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності (у вигляді штрафу або позбавлення волі).

Україна

Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації фізичною особою може призвести до накладення штрафу в розмірі від 340 до 1020 грн (приблизно від 9 євро до 29 євро). Неправильне визначення суми податків (зборів) може призвести до накладення штрафу в розмірі 10% / 25% / 50% суми податку (збору), якщо податковий орган виявить порушення та самостійно нарахує податки (збори). За несвоєчасну сплату податків (зборів) може бути накладено штраф у розмірі 5%-50% від суми податку (збору) плюс щоденна пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки, встановленої Національним банком України.

До окремих платників податку можуть бути застосовані інші розміри штрафних санкцій.

1.4. Банківський рахунок
Німеччина

Особа зазвичай зобов’язана відкрити банківський рахунок у німецькому банку для отримання заробітної плати від німецького роботодавця та/або для сплати податків у Німеччині.

Німецькі податкові органи можуть отримати доступ до інформації про рух коштів на рахунку, відкритому у німецькому банку, у випадку наявності підозри щодо податкового шахрайства / ухилення від сплати податків.

Україна

Для отримання заробітної плати від українського роботодавця фізичні особи повинні мати банківський рахунок в українському банку.

ФОП зазвичай мають право відкривати банківські рахунки за кордоном, але для платників єдиного податку важливо, щоб такий рахунок відкривався як спеціальний рахунок для ФОП, а не як приватний рахунок фізичної особи. В останньому випадку існує ризик оподаткування доходу від господарської діяльності не єдиним податком, а ПДФО (за базовою ставкою 18%) та військовим збором (1,5%).

2. Оподаткування доходів в Україні та Німеччині
2.1. Оподаткування заробітної плати від українського роботодавця під час дистанційної роботи з Німеччини
2.1.1. Для податкових резидентів України
Німеччина

Така заробітна плата не підлягає оподаткуванню в Німеччині за умови, що: (1) резидент України перебуває в Німеччині не довше 183 днів на рік, (2) українська компанія не є податковим резидентом Німеччини, та (3) заробітна плата не відноситься до німецького постійного представництва / постійної бази української компанії. Якщо ці критерії не виконуються одночасно, то заробітна плата від українського роботодавця буде вважатися такою, що має джерело походження в Німеччині, і вся сума заробітної плати (отримана з першого дня перебування в Німеччині, а не тільки зароблена після 183 днів перебування) повинна оподатковуватися в Німеччині податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за наступними ставками податку для 2023 року:

  • дохід у сумі до 10 908 євро – за ставкою 0%
  • дохід у сумі від 10 908,01 євро до 62 809 євро – за ставками від 14% до 42% (ставки застосовуються прогресивно)
  • дохід у сумі від 62 809,01 євро до 277 825 євро – за ставкою 42%; і
  • дохід, сума якого перевищує 277 825 євро – за ставкою 45%

(Звичайні Ставки ПДФО).

Для осіб, які подають податкову декларацію спільно з другим з подружжя, сума доходу, що оподатковується за певною ставкою ПДФО, подвоюється.

Крім того, з фізичних осіб, чиє зобов’язання зі сплати ПДФО перевищує 17 543 євро у випадку індивідуального подання податкової декларації або 35 086 євро у випадку подання податкової декларації спільно з другим з подружжя (розміри зобов’язань наведені для 2023 року), стягується збір на солідарність (Збір на Солідарність) за ставкою 5,5% від суми зобов’язання по ПДФО (тобто не від розміру доходу). З членів церкви може утримуватися церковний податок (Церковний Податок) за ставкою від 8% до 9% від суми зобов’язання зі сплати ПДФО.

Особа повинна подати податкову декларацію та сплатити податок, як описано в пункті 1.3 гайду. Незважаючи на те, що українська компанія утримує ПДФО в Україні, цей український податок не може бути зарахований проти німецького податку, оскільки відповідно до Конвенції Німеччина має право першочергового оподаткування цього доходу.

Україна

В Україні така заробітна плата підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримуються роботодавцем як податковим агентом за рахунок працівника при виплаті заробітної плати. У працівника відсутній обов’язок подавати податкову декларацію щодо такої зарплати.

На практиці можуть виникати складнощі з уникненням подвійного оподаткування, якщо зарплата також оподатковується в Німеччині, що може призводити до подвійного оподаткування зарплати.

2.1.2. Для податкових резидентів Німеччини
Німеччина

Заробітна плата від українського роботодавця завжди підлягає оподаткуванню в Німеччині ПДФО, Збором на Солідарність та Церковним Податком як описано вище, незалежно від вищезазначених критеріїв, що застосовуються до податкових резидентів України. На особу також поширюються правила соціального забезпечення Німеччини. У цьому випадку український роботодавець може бути зобов’язаний призначити представника в Німеччині, відповідального за сплату соціальних внесків. Соціальні внески утримуються за Звичайними Ставками Соціального Внеску (як описано в пункті 2.2 гайду).

Україна

Згідно з Конвенцією така заробітна плата не повинна підлягати оподаткуванню в Україні.

Однак на практиці можуть виникати складнощі з уникненням подвійного оподаткування, що може призводити до подвійного оподаткування зарплати.

2.1.3. Соціальне / медичне страхування або ЄСВ
Німеччина

Якщо особа постійно працює з Німеччини на українського роботодавця (тобто робота не є тимчасовою), на особу поширюються правила соціального забезпечення Німеччини. У цьому випадку український роботодавець може бути зобов’язаний призначити представника в Німеччині, відповідального за сплату соціальних внесків. Соціальні внески утримуються за Звичайними Ставками Соціального Внеску (як описано в пункті 2.2 гайду).

Україна

В Україні стандартна ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 22% від заробітної плати, яка сплачується щомісяця за рахунок роботодавця. База нарахування ЄСВ не може бути нижчою за одну мінімальну заробітну плату (з 1 жовтня 2022 року – 6 700 грн, що становить приблизно 185 євро за офіційним курсом обміну валют) і не повинна перевищувати п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (з 1 жовтня 2022 року – 100 500 грн, що становить приблизно 2 775 євро за офіційним курсом обміну валют).

На період воєнного стану діє звільнення від сплати ЄСВ для фізичних осіб-підприємців та окремих інших категорій фізичних осіб (їх роботодавців).

2.2. Оподаткування заробітної плати від німецького роботодавця під час роботи в Німеччині
Німеччина

Така заробітна плата завжди підлягає оподаткуванню в Німеччині, незалежно від податкового резидентства фізичної особи. Цей дохід оподатковується за Звичайними Ставками ПДФО, а також може підлягати оподаткуванню Збором на Солідарність та Церковним Податком.

Також, особа та її роботодавець повинні сплачувати соціальні внески з зарплати за такими ставками:

  • у розмірі 19.325% за рахунок роботодавця (що включає внески на пенсійне страхування за ставкою 9.3%, медичне страхування за ставкою 7.3%, страхування на випадок довготривалого догляду за ставкою 1.525% та страхування на випадок безробіття за ставкою 1.2%); і
  • у розмірі 19.325% за рахунок співробітника (що включає внески на пенсійне страхування за ставкою 9.3%, медичне страхування за ставкою 7.3%, страхування на випадок довготривалого догляду за ставкою 1.525% та страхування на випадок безробіття за ставкою 1.2%)

(Звичайні Ставки Соціального Внеску).

У Німеччині діють обмеження щодо максимального розміру соціального внеску, які залежать від відповідного регіону країни.

Україна

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом України, така заробітна плата оподатковується в Україні ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. На таку заробітну плату не нараховується ЄСВ. За умови виконання податкових формальностей, німецький ПДФО може бути зарахований проти українського ПДФО, що може призвести до зменшення або відсутності ПДФО в Україні. Проте німецький ПДФО не можна зараховувати проти військового збору в Україні, тому військовий збір у будь-якому випадку має сплачуватися із заробітної плати, отриманої за кордоном.

Якщо фізична особа визнається податковим резидентом Німеччини, така заробітна плата не оподатковується в Україні.

2.3. Оподаткування доходу директора української компанії
Німеччина

 Фізична присутність директора української компанії в Німеччині може призвести до: (а) визнання постійного представництва компанії в Німеччині або (б) визнання компанії податковим резидентом Німеччини на підставі місця ефективного управління.

Винагорода директора, отримана особою як директором / членом ради директорів, підлягає оподаткуванню в Німеччині, лише якщо директор є податковим резидентом Німеччини. У цьому випадку податкові наслідки такі ж, як і для податкових резидентів Німеччини, які отримують заробітну плату від українського роботодавця, однак ПДФО, утриманий в Україні, може бути зарахований проти німецького ПДФО. Для цього директору необхідно отримати довідку про сплачені податки в Україні, забезпечити її апостилювання та нотаріально посвідчений переклад німецькою мовою.

Водночас, якщо директор також виконує звичайні трудові функції (включаючи повсякденне управління) / надає послуги компанії, його дохід від виконання таких функцій або надання послуг буде оподатковуватись відповідно як дохід у вигляді заробітної плати / дохід фізичної особи-підприємця.

Наслідки з соціального / медичного страхування, що застосовуються до директора, такі самі, як описані для працівників / фрілансерів (приватних підприємців), залежно від того, як оформлені відносини з директором.

Україна

В Україні винагорода директора оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір утримує роботодавець. У директора відсутній обов'язок подавати податкову декларацію щодо такої винагороди.

ЄСВ сплачується за рахунок компанії у розмірі 22% від винагороди директора (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду).

2.4. Оподаткування доходу самозайнятої особи / приватного підприємця (ФОП), яка здійснює діяльність у Німеччині та отримує дохід із джерел зі Німеччини / за межами Німеччини
2.4.1. Для податкових резидентів України
Німеччина

Цей дохід підлягає оподаткуванню в Німеччині в тій мірі, в якій дохід (i) класифікується як дохід від «професійних послуг або іншої незалежної діяльності» та (ii) отриманий через використання постійно доступної бази в Німеччині (статті 14, 21 Конвенції). Такою базою може вважатися місце постійного проживання в Німеччині. Український приватний підприємець не може визнаватися таким, що має постійне представництво в Німеччині та оподатковуватися відповідно. Резидент України повинен подавати податкову декларацію та сплачувати ПДФО (за Звичайними Ставками ПДФО), Збір на Солідарність (якщо застосовується) та Церковний Податок (якщо застосовується) у порядку, як це описано у пункті 1.3 гайду.

Однак податковий резидент України може зареєструватися як приватний підприємець у Німеччині добровільно. У цьому випадку весь його/її прибуток від господарської діяльності підлягає оподаткуванню в Німеччині у порядку, як це описано надалі для податкових резидентів Німеччини.

Україна

Дохід оподатковується в Україні наступним чином:

  • ПДФО за ставкою 18% плюс військовий збір за ставкою 1.5% плюс ЄСВ з розрахунку на місяць за ставкою 22% (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) на всю суму отриманого прибутку – для осіб, що зареєстровані як ФОП на загальній системі оподаткування чи як самозайняті особи;
  • Єдиний податок за ставкою 3% / 5% (тимчасово можливо 2%) плюс фіксований розмір ЄСВ (з 1 жовтня 2022 року – 1 474 грн, що становить приблизно 40 євро) або, за бажанням особи, ЄСВ за ставкою 22% від розміру доходу (в межах, що описані в пункті 2.1 гайду) з розрахунку на місяць – для осіб, що зареєстровані як ФОП−платники єдиного податку 3-ї групи.
2.4.2. Для податкових резидентів Німеччини
Німеччина

Особа повинна зареєструватися приватним підприємцем у Німеччині (отримати податковий номер). Вона повинна декларувати весь її загальносвітовий дохід від підприємницької діяльності та сплачувати ПДФО (за Загальними Ставками ПДФО), Збір на Солідарність (якщо застосовно) та Церковний Податок (якщо застосовно) так, як описано у пункті 1.3 гайду. Оподаткуванню підлягає прибуток (тобто особа може вирахувати з доходу для податкових цілей витрати від здійснення підприємницької діяльності та застосувати неоподатковувану знижку). Дохід приватного підприємця може додатково оподатковуватися муніципальними податками за ставкою до 20,3% від прибутку особи, отриманого внаслідок здійснення підприємницької діяльності (залежно від виду діяльності та розміру доходу).

Фрілансери / приватні підприємці не повинні сплачувати внески на соціальне страхування.

У Німеччині немає спеціальних податкових режимів для фрілансерів або приватних підприємців, однак існують деякі винятки для тих, хто отримує невеликий дохід.

Україна

  • Якщо особа не зареєстрована як ФОП в Україні, то за загальним правилом дохід від підприємницької діяльності на території Німеччини не оподатковується в Україні, крім окремих доходів з джерелом походження з України. Також такий дохід не обкладається ЄСВ в Україні.
  • Якщо особа зареєстрована як ФОП в Україні, її дохід від підприємницької діяльності на території Німеччини формально може вважатися об’єктом оподаткування / нарахування ЄСВ в Україні. Рекомендується припинити реєстрацію як ФОП в Україні, якщо фізична особа стає податковим резидентом Німеччини.

2.4.3. ПДВ
Німеччина

Фрілансер / приватний підприємець повинен зареєструватися платником ПДВ та стягувати ПДВ, якщо сума його постачань товарів / послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ в Німеччині, перевищує 22 000 євро за календарний рік. Якщо особа не досягає цього показника, вона може зареєструватися платником ПДВ добровільно.

Україна

Якщо самозайнята особа / ФОП, зареєстрований в Україні, постачає товари/послуги, які є об’єктом оподаткування ПДВ в Україні, така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ і стягувати ПДВ, якщо такі постачання протягом останніх 12 місяців перевищують 1 000 000 грн (що становить приблизно 26 000 євро). У разі поставок нижче зазначеного порогу можлива добровільна реєстрація платником ПДВ. Платники єдиного податку, крім тих, що сплачують податок за ставкою 3%, не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ.

3. Про гайд
3.1. Упорядники

INTEGRITES – це юридична фірма повного циклу з офісами в Україні та Казахстані, представництвами в Німеччині та Великобританії.

За 18 років INTEGRITES забезпечила юридичною підтримкою понад 1600 клієнтів з усього світу, серед яких компанії Fortune 500 та міжнародні фінансові інституції. Клієнти фірми – визнані лідери в різних галузях: від будівництва, інфраструктури та сільського господарства до виробництва, фармацевтики і роздрібної торгівлі.

INTEGRITES рекомендують для транскордонної роботи – супроводу інвестиційних угод, складних транзакцій, комплексного вирішення спорів, і для проєктів, що вимагають глибоких галузевих знань.

Окрім країн своєї присутності, INTEGRITES надає юридичні консультації клієнтам з інших юрисдикцій. У фірмі функціонують департаменти по роботі з клієнтами з німецькомовних та франкофонних країн (German Desk та French Desk). INTEGRITES також співпрацює з налагодженою мережею з понад 100 юридичних фірм в інших юрисдикціях.

Щороку фірма отримує визнання провідних міжнародних юридичних директорій та ренкінгів: Chambers Global/Europe, The Legal 500 EMEA, Who's Who Legal, IFLR 1000, Best Lawyers, Financial Times Innovative Lawyers. У 2022 році INTEGRITES стала фіналістом Chambers Europe Awards та The Lawyer European Awards в категорії Юридична фірма року в Україні.

Heuking Kühn Lüer Wojtek є однією з найбільших юридичних фірм у Німеччині, заснованою понад 50 років тому. В команді фірми працюють понад 400 юристів, податкових консультантів та нотаріусів, які надають юридичні послуги у восьми офісах у Німеччині, а також офісі в Цюріху.

Галузеве аналітичне видання JUVE відносить Heuking Kühn Lüer Wojtek до top-20 провідних юридичних фірм Німеччини за річним доходом.

Фірма виступає радником з усіх питань комерційного права для різноманітних компаній – від середнього розміру німецьких та іноземних бізнесів до великих міжнародних корпорацій (включно із зареєстрованими на біржах).

Heuking Kühn Lüer Wojtek також спеціалізується на публічному праві та консультує осіб, які приймають рішення на всіх рівнях державного управління.

3.2. Зв'язатися з нами
Вікторія Фоменко

Партнер,
Практика податкового і митного права

Viktoriya.Fomenko@integrites.com

+380 44 391 38 53

www.integrites.com | FB | LN

Герд Костшева

Партнер (Приватні клієнти, Податки,
Кримінальне право)

g.kostrzewa@heuking.de

+49 211 600 55-277

www.heuking.de | IN